Rodzina Szkół


List otwarty w obronie Patrona


XXIII Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie

W dniu 12 października 2023 r. uczniowie klasy 7 wraz z opiekunami uczestniczyli w XXIII Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej mszy świętej, podczas której część z nas modliła się na jasnogórskich błoniach, a część zajęła miejsce wśród pocztów sztandarowych reprezentujących poszczególne szkoły z całej Polski. Po mszy świętej rozpoczęliśmy zwiedzanie Sanktuarium – w pierwszej kolejności udaliśmy się pod słynny ołtarz Matki Bożej, do Skarbca, Bastionu św. Rocha i Muzeum 600-lecia Jasnej Góry. Następnie spacerem przeszliśmy przez Wały Jasnogórskie, zrobiliśmy tradycyjnie zdjęcie pamiątkowe pod pomnikiem Jana Pawła II, a na koniec podziwialiśmy widoki rozpościerające się z Wieży Jasnogórskiej.
Na pamiątkę udziału w pielgrzymce otrzymaliśmy śpiewniki, symboliczne znaczki i różańce.
W tegorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce wzięło udział blisko 7 tys. uczniów i  nauczycieli z ponad 170 placówek.
Liliana Wróblewska

XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

W dniu 7.10.2021 roku uczniowie klas: VII a, VII b i VIII wraz z opiekunami- p. D. Sarapatą, p. M. Wilk, p. G. Opyrchał, J. Żak, a także z p. dyrektor J. Elżbieciak – uczestniczyli w XXI pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Program pielgrzymki obejmował: przejazd autokarem do Częstochowy, udział we Mszy Świętej, modlitwę w Kaplicy Cudownego Obrazu, zwiedzanie Jasnej Góry, powrót do Stanisława Dolnego. Nie mogło zabraknąć przerwy na smaczny posiłek.
Msza Święta na jasnogórskich błoniach, z udziałem pocztów sztandarowych (około150 szkół), odprawiana została pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Tomasika. Bezpośrednio po Eucharystii uczniowie ze szkoły w Rzeszowie odczytali,, Akt zawierzenia Matce Boże Królowej Polski”, a uczniowie ze szkoły w Gowarczowie,, List do Ojca Świętego Franciszka”. Zostały także wręczone nagrody laureatom,, Konkursu na znaczek pielgrzymkowy”. Na koniec wszyscy zaśpiewali hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
W Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny każdy modlił się w swoich intencjach. Następnie z podziwem patrzyliśmy na odnowione wnętrze Bazyliki Jasnogórskiej, piękny ołtarz, przedstawiający Wniebowzięcie Matki Boskiej, chór z jednymi z największych organów w Polsce…
Do zespołu klasztornego należą także: Wieża (obecnie zamknięta, aż do odwołania), Arsenał, Skarbiec, Sala Rycerska, Bastion św. Rocha, sala Ojca Kordeckiego, które udało się nam zobaczyć. Na koniec nie mogło zabraknąć wspólnej fotografii przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II.
Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym uczestniczyli we wszystkich 21 pielgrzymkach Rodziny Szkół na Jasną Górę. Wspólnym świętowaniem oddajemy hołd św. Janowi Pawłowi II.

Jadwiga Żak


XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

10 października klasa VIII wzięła udział w Pielgrzymce Rodzin szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.


XIX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

18.05.2019 roku , tj. w sobotę uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią oraz p. Jadwigą Żak i p. Grażyną Opyrchał udali się do Wadowic,by uczcić 99. rocznicę urodzin Patrona Szkoły -św. Jana Pawła II.
O godzinie 9. 45 wzięli udział w barwnym korowodzie ulicami miasta Wadowic, a o 11 we Mszy Świętej pod przewodnictwem sekretarza Papieża Polaka- kardynała Stanisława Dziwisza.
W bazylice Ofiarowania NMP zgromadzili się uczniowie szkół i placówek noszących imię papieża z Wadowic. Obecni byli także liczni pielgrzymi z Polski i zagranicy oraz władze miasta .
W homilii kardynał zwrócił uwagę na fenomen Papieża z Wadowic, który nazwał „życiem po życiu”. Zaapelował do młodych ludzi, by „odkrywali, kim był, Jan Paweł II, co mówił i pisał, jak kochał człowieka, jak bezinteresownie służył” . Zaznaczył też, że „warto iść sprawdzoną drogą, a taką drogą żarliwej miłości Boga i człowieka, drogą, która przyjmowała kształt służby, szedł patron szkół Jan Paweł II”. Współcelebransem Mszy Świętej był m.in. proboszcz naszej parafii- ks. Józef Piasecki.
Po Mszy Św. na pl. Jana Pawła II została wciągnięta na maszt flaga papieska, która przez cały rok będzie przypominać mieszkańcom Wadowic o zbliżającej się 100. rocznicy urodzin papieża.
Warto wspomnieć, że nasza szkoła w ww. uroczystościach bierze udział od początku, czyli od 19 lat.


XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

W dniu 11.10. 2018 roku uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum wraz z opiekunami: ks. proboszczem J. Piaseckim, wychowawczynią p. L. Wróblewską , p. G. Opyrchał i J. Żak, uczestniczyli w pielgrzymce na Jasną Górę. W autokarowej wycieczce, wspólnie z nami, byli także mieszkańcy wsi Stanisław Dolny i absolwentki szkoły. Przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym pielgrzymują na Jasną Górę od 18 lat.

W tym roku przybyliśmy do Matki Bożej Częstochowskiej , aby jako Rodzina Szkół im. Jana Pawła II świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz 40. Rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Msza święta została sprawowana pod przewodnictwem: JE ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego i Duszpasterza naszej Rodziny ks. bp. Henryka Tomasika. Przed tronem Królowej Polski dziękowaliśmy Bogu za liczne błogosławieństwa, których udziela nam za Jej pośrednictwem. Przed Eucharystią, każda ze szkół ,,wysłała ‘’ do Jana Pawła II baloniki z prośbami , wypisanymi na karteczkach. Środki finansowe, będące materialnym efektem pielgrzymki, zostały przekazane na pomoc najbardziej potrzebujących powstańców warszawskich oraz do dyspozycji Metropolity Lwowskiego.


XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

18 maja klasa IV wzięła udział w spotkaniu szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie odbywa się co roku w Wadowicach w rocznicę urodzin naszego patrona.


XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

13 października uczniowie klas I i III gimnazjum wzięli udział w Pielgrzymce Rodzin Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Oprócz Częstochowy nasi uczniowie odwiedzili również Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach