Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym po złożeniu wniosku do Gminy Kalwaria Zebrzydowska- Organu prowadzącego szkołę, otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz wkładu własnego Gminy Kalwaria Zebrzydowska, na realizację zadania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 3., w roku szkolnym 2024/2025.
NPRC 2.0. Jest kolejną edycją wieloletniego programu nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Za Priorytet 3., czyli zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne. W ramach Priorytetu 3., szkoły mogły się starać o dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych i wyposażenie bibliotek.
Nasza szkoła otrzymała dotację 4 000zł. Należy zaznaczyć, że 3 200 zł, czyli 80%wartości zadania, pochodzi ze środków dotacji celowej budżetu państwa. Organ prowadzący naszą szkołę czyli Gmina Kalwaria Zebrzydowska, w ramach realizacji celów NPRC 2.0. przeznaczyła 800 zł- 20% wartości zadania- jako wkład własny.
Otrzymane wsparcie finansowe przeznaczono na:
zakup książek -2 000 zł
zakup elementów wyposażenia biblioteki – regał- ekspozytor na książki- 1 000zł
realizację działań promujących czytelnictwo- 1 000zł
Lista książek zakupionych do biblioteki szkolnej
ZAKUP ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA BIBLIOTEKI:
Regał- ekspozytor na książki
REALIZACJA DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada uczniowie klas I-III obchodzili w czytelni szkolnej święto misia. Podczas przerw, w towarzystwie małych, wielkich pluszaków oraz książek o misiach- poznali historię maskotki, wykonali prace plastyczne, otrzymali pamiątkowe opaski na głowę, naklejki i słodycze. Wszyscy bawili się doskonale. ,,Misiowe” dekoracje oraz wystawka prac dzieci pozostały w bibliotece do końca tygodnia.
Dziękuję uczniom, którzy w tym dniu świętowali w bibliotece. Byli to:
z klasy I: Oskar Smagło, Karol Wójcik, Antosia Przebinda, Dawid Bucki
z klasy II: Lena Wójcik, Paulinka Bucka
z klasy III: Bartek Stawowy, Natalia Orkisz, Blanka Studnicka, Carmen Musiał, Lena Surma, Oliwier Studnicki, Fabian Faber, Ola Pyrek.
PODSUMOWANIE AKCJI „ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI
Kategoria: klasy I-III
I miejsce: Liliana Wójtowicz, Julia Moskała, Natalia Orkisz
II miejsce: Blanka Studnicka, Carmen Musiał, Wiktoria Jończy, Karol Zdziebko, Aleksandra Pyrek, Oliwier Studnicki, Filip Pindel, Gabriela Stasica
III miejsce: Antonina Przebinda, Roksana Babicz, Zuzanna Faber, Fabian Faber, Lena Surma, Oskar Pomietło, Karol Wójcik
Kategoria: klasy IV-VIII
I miejsce: Alicja Kijowska, Adrian Luzarowski
II miejsce: Nikola Kowalczyk, Aleksandra Wysogląd
III miejsce: Alicja Wysogląd, Ewa Zdziebko
Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom Konkursu!
Zapraszam do biblioteki w środę 4 grudnia 2024roku podczas przerwy o godzinie 9:40.
Większa część nagród została ufundowana przez Radę Rodziców- serdecznie dziękuję.
Bibliotekarz
KLUB SUPERMOCY- PODSUMOWANIE AKCJI
W październiku 2024 uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II realizowali pierwsze zadanie Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych,, Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka” pt. ,,Klub Supermocy”.
11 uczniów: Aleksandra W.- klasa 8, Nikola K., Alicja K., Alicja W.- klasa 4, Lena S., Natalia O., Blanka S., Carmen M.- klasa 3, Paulina B., Julia M.- klasa 2 oraz Oskar S. z klasy 1- odebrało karty Klubu Supermocy i realizowało zadania. Każdy z nich przeczytał po 4 książki, również te zakupione z NPRCz, realizował wyzwania, zdobywał supermoce, by zostać książkowym superbohaterem.
Zakładka dla biblioteki
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 1-8 wykonali ilustracje, związane z książkami, biblioteką i przekazali do bibliotekarza. Z pięknych obrazków powstała wielka zakładka do książki, która zdobi regał w bibliotece.
Dziękuję uczniom i wychowawcom za wspaniały prezent!
Warsztaty literackie
5 listopada odbyły się warsztaty dla dzieci z bajkopisarzem ,,Panem Poetą”.
Spotkanie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Pan Poeta, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, to autor ze Złotej Listy Fundacji ABC ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”. ,,Ptasia Seria”, która składa się z 6 książeczek, to bajki edukacyjne z morałem. Poruszają one takie tematy jak: egoizm, zdenerwowanie, smutek, przyjaźń, samoakceptacja i wiele innych.
Pan Poeta, a właściwie Jego bohaterowie ( Kura, Paw…) ,,sami” czytali swoje bajki. Autor rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, a one chętnie włączały się do dyskusji.
Warsztaty z Panem Poetą angażowały, bawiły i zachęcały do czytania. Dzieci się nie nudziły, nie zabrakło czytania, wspaniałej zabawy, odrobiny ruchu i pracy twórczej. Było to spotkanie
z literaturą na wesoło. Wszystkim bardzo się podobało!
Z okazji Święta Patrona Szkoły w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę,, Pamiątki Pontyfikatu”
Wystawka prac plastycznych uczniów klas I-III, narysowanych w Dniu Głośnego Czytania.
Czytamy Muminki (oddziały 0a i 0b)
Włączamy się w akcję #Czytamy Muminki. Wielu uczniów z klas I-II chętnie wypożycza książki o Muminkach ze szkolnej biblioteki. W Dniu Głośnego Czytania (u nas obchodzonym 30 września) przedszkolaki z oddziałów A i B poznały historię naszych małych bohaterów. Książeczki czytały uczennice klas starszych, działających w Szkolnym Kole Wolontariatu „Warto Pomagać”. Najmłodsze dzieci malowały farbami, a dzieci z zerówki samodzielnie wykonały prace plastyczne. Wszystkim bardzo się podobało. Do Muminków powrócimy.
Dzień Głośnego Czytania – czytamy książki zakupione w ramach NPRC (klasy I-VIII)
Pani Dyrektor, Bibliotekarz,Wolontariat, zaprasza uczniów klas I-III do wysłuchania pięknej opowieści o sile wyobraźni i magii czytania- książki pt.,,Najwyższa na świecie wieża z książek”. Hiszpańska autorka i ilustratorka książek dla dzieci- Rocio Bonilla – przedstawia nam historię chłopca Jerzyka i ukazuje nam, że dzięki książkom trafiamy do miejsc, których nie znamy…
Czytelnia – 30 IX 2024, podczas przerwy o godzinie 10:40
Wystawka książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Narodowe Czytanie
Nasza szkoła, kolejny już raz, wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Tym razem uczniowie ze starszych klas mieli okazję przysłuchać się fragmentowi „Kordiana” Juliusza Słowackiego – dokładniej bajce „O Janku, co psom szył buty”.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.
Paszport czytelniczy- powrót z wakacji
W akcji czytelniczej ,,Paszport czytelniczy” wzięli udział następujący uczniowie:
Klasa I – Karol Wójcik (18 książek)
Klasa II – Lena Wojcik (24 książki)
Klasa III – Natalia Orkisz (6 książek)
Klasa IV – Alicja Kijowska (13 książek), Alicja Wysogląd (13 książek)
Klasa VI – Kamila Mecha (34 książki), Kacper Wójcik (30 książek)
Klasa VII – Nikola Dziedzic (4 książki), Oliwia Maciasz (8 książek), Ewa Zdziebko (6 książek)
Klasa VIII – Aleksandra Guzdek (9 książek), Karolina Mularczyk (9 książek), Aleksandra Wysogląd (11 książek)
Uczniowie przeczytali razem 185 książek, które zostały zapisane na kartach czytelniczych. Dziękuję za udział w akcji czytelniczej i gratuluję!Zapraszam po odbiór małych upominków w poniedziałek (22 września 2024 roku), podczas apelu.