Rodzina Szkół

V Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

Dnia 6 października 2005 uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią panią A. Kapuścińską, oraz paniami J.Żak, i G. Opyrchał uczestniczyli w corocznym zjeździe Rodziny Szkół Jana Pawła II w Częstochowie. Za wybór Benedykta XVI na Stolicę Piotrową oraz o szybką beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II modlili się uczestnicy tej pielgrzymki. Do duchownej stolicy Polski przybyło około 8 tysięcy osób z ponad 200 szkół noszących imię Jana Pawła II.
Uczniowie i nauczyciele z papieskich szkół napisali w liście do Benedykta XVI, że pragną świadczyć o wielkości swojego Patrona i realizować Jego przesłania oraz wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dotychczas otrzymane łaski.

-Prosimy Waszą Świątobliwość o modlitwę w intencji całej społeczności Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II, ponieważ pragniemy swoją pracą i nauką rozsławiać dobre imię naszego Patrona i żyć tymi wartościami, które nam przekazał, budując w ten sposób cywilizację miłości we współczesnym świecie
– czytamy w liście.
– Zapewniamy Waszą Świątobliwość o naszych modlitwach, w których prosimy o łaski potrzebne do wypełnienia tak trudnego, a zarazem zaszczytnego posłannictwa w Kościele. Wyrażam nadzieję na rychłe spotkanie na polskiej ziemi
– czytamy dalej.

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II to blisko 450 szkół, w których uczy się około 140 tys. dzieci i młodzieży. Są to zarówno szkoły podstawowe, gimnazjalne, licea oraz jedna szkoła wyższa. Celem wspólnoty jest wzajemne poznanie się, wymiana doświadczeń związanych ze zobowiązaniami, jakie przyjmuje na siebie społeczność szkolna, obierając za swojego patrona Ojca Świętego. Ponadto w celu przybliżenia sylwetki Jana Pawła II i propagowanie głoszonych przez Niego wartości organizowane są konkursy recytatorskie poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II, konkursy wiedzy o Patronie, literackie i plastyczne.
Organizatorem pielgrzymki był, jak zwykle Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu.

Przygotowała Edyta Giełdoń klasa V

V Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

Tradycyjnie już, w dniu 18 maja 2005 uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w “V Ogólnopolskim Spotkaniu Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II” w Wadowicach. W tym roku nastrój tego dnia był z wiadomych względów inny. Uczestnicy w strugach deszczu modlili się, śpiewali i cieszyli ze wspólnego spotkania Szkół im. Jana Pawła II, ale byli bardziej skupieni i trochę smutni. Otuchy w nasze serca wlał ks. kardynał Franciszek Macharski wspominając w swoim kazaniu życie i nauczanie naszego Patrona. Organizatorzy tego dnia, chcąc w szczególny sposób upamiętnić Jana Pawła II, przekazali przedstawicielom każdej szkoły drzewko – Dąb Jana Pawła. Drzewko to, posiadające certyfikat, zostało uroczyście posadzone w szkolnym ogrodzie. Zdjęcie z tej uroczystości wraz z zaświadczeniem posadzenia drzewka koło szkoły, zostało przesłane do organizatorów akcji, którzy planują wydanie publikacji na temat tego szczególnego wydarzenia. Dąb Jana Pawła rosnący obok szkoły, będzie przypominał całej społeczności szkolnej o Wielkim Papieżu i jego dziedzictwie.

Jadwiga Żak