Rodzina Szkół

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

Dnia 4.10.2006 uczennice i uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Panią Edytą Frączek, Jadwigą Żak, Grażyną Opyrchał uczestniczyli w VI Pielgrzymce Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę w Częstochowie. W tym roku do Częstochowy przyjechało około 14 tysięcy młodych pielgrzymów z 310 szkół. Żywność, która została zebrana w tym roku przez Rodzinę Szkół przekazano częstochowskiej Caritas. W imieniu naszej szkoły przekazaliśmy 36 kg makaronu, 4,8 kg ryżu, czyli łącznie 40,80 kg art. spożywczych o wartości 149,88 zł. Uroczystą mszę św. odprawił Biskup Radomski Zygmunt Zimowski. Po raz pierwszy w uroczystościach brała udział szkoła z Wilna. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do klasztornego Skarbca, gdzie zgromadzone są dary od wiernych zwane wotami, o różnym charakterze i wymowie. Obok eksponatów o wielkiej wartości artystycznej jak monstrancje, kielichy czy biżuteria, znajdują się tam również inne, mające walor pamiątkowy i uczuciowy, zawierające cząstkę ludzkiego życia. Najstarsze z tych pamiątek pochodzą z XIV wieku. Następnie zwiedzaliśmy wieżę, która góruje nad klasztorem na wysokość 106 m i 30 cm. Na wieży znajduje się zegar z kurantami posiadający 36 dzwonów i dzwonków, wygrywający co kwadrans melodie pieśni maryjnych, a także kolędy i pieśni wielkanocne (w odpowiednich okresach roku liturgicznego). Rozpościera się z niej przepiękna panorama Częstochowy i pobliskich okolic. Z kolei udaliśmy się do Bazyliki pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ołtarz główny przedstawia scene Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika jest monumentalnym dziełem sztuki barokowej powstały w latach 1692-1695 i 1706-1728. Bocznym wejściem przeszliśmy do Kaplicy Matki Bożej gdzie w skupieniu modliliśmy się we własnej intencji a także za śp. Jana Pawła II. Ostatnimi zdarzenia naszego pobytu na Jasnej Górze był spacer po wałach obronnych klasztoru, zrobienie pamiątkowych zdjęć po pomnikiem naszego Patrona, a także udział w koncercie Marii Anioł. Wieczorem, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Jadwiga Żak