Rodzina Szkół

XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

XIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

18 maja, to w mieście nad Skawą wielkie święto. 93 lata temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Z tej okazji, jak co roku, do miasta zjechała młodzież ze szkół papieskiego imienia, z całej Polski. Swoje delegacje wystawiło 45 szkół. Wśród uczniów byli także przedstawiciele Zespołu Szkół nr 8 w Stanisławiu Dolnym- klasa V wraz z opiekunkami: p. M. Wajdzik, p. G. Opyrchał, p. J. Żak . Nasza szkoła uczestniczy w spotkaniach z okazji urodzin Papieża już po raz trzynasty.

W związku z obchodami urodzin Ojca Świętego bł. Jana Pawła II, młodzież wykonuje różne zadania. W tym roku należało napisać pracę literacką: ,, Moje świadectwo wiary- jestem apostołem XXI wieku” oraz wykonać karty okolicznościowe z życzeniami dla ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, z okazji 50- lecia kapłaństwa.

Wspólne spotkanie rozpoczęliśmy przy szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach- poczęstunek, koncert orkiestry dętej z Kleczy Dolnej, zwiedzanie Kościoła św. Piotra Apostoła. Następnie poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy spotkania wyruszyli na wadowicki rynek, przed Bazylikę Ofiarowania NMP. Tam obejrzeliśmy program artystyczny w wykonaniu młodzieży z ZS RCKU im. Jana Pawła II w Radoczy- z okazji jubileuszu kapłaństwa ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. W południe pod przewodnictwem ks. Kardynała została odprawiona uroczysta Msza Święta, jako dziękczynienie za dar bł. Jana Pawła II. Podczas spotkania z młodzieżą Kardynał wielokrotnie odwoływał się do wspomnień o bł. Janie Pawle II.

Po Mszy świętej została wręczona statuetka, przechodni symbol prymatu w Rodzinie, za osiągnięcia w dziedzinie propagowania myśli i wzoru świętości Jana Pawła II wśród społeczności szkolnej i lokalnej- rozstrzygnięcie konkursu literackiego.

Tradycyjnie w rocznicę urodzin Karola Wojtyły na płycie rynku po południu swój koncert dały orkiestry strażackie, które przyjechały tutaj z wielu stron kraju. W sumie w uroczystym koncercie wzięło udział 40 orkiestr, usłyszeliśmy 17 utworów wybranych specjalnie na tę okazję.

Grażyna Opyrchał

Jadwiga Żak

XII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

W dniu 11 października 2012 roku klasa VI, kilkoro uczniów z innych klas wraz z opiekunami z Zespołu Szkół nr 8 w Stanisławiu Dolnym uczestniczyło w XII OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMCE RODZINY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki:,, Jan Paweł II- Papież Rodziny”.

W naszej szkole wyjazd poprzedzono: udziałem uczniów w konkursie na znaczek pielgrzymkowy, zorganizowaniem konkursu czytelniczo- plastycznego, którego tematem było hasło pielgrzymki, udziałem w akcji ,,Szkoła w Togo”.

Pierwsza pielgrzymka odbyła się dnia 9 października 2001 roku. Do Częstochowy przybyło wtedy ponad 2700 uczniów z 68 placówek z całej Polski. Wśród uczestników byli również przedstawiciele naszej szkoły. Od tego czasu rokrocznie pielgrzymujemy na Jasną Górę. Spotkanie u Tronu Matki Bożej jest ważnym elementem integracji naszej Rodziny, jak również doskonałą okazją do odwiedzenia Jasnej Góry i modlitwy w intencji Papieża Polaka.

Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w dniu inauguracji, w całym Kościele katolickim, Roku Wiary.

Podczas mszy św. przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na budowę szkoły noszącej imię Jana Pawła II w Togo( Akcja ,,Szkoła w Togo” prowadzona jest także od dwóch lat, we wszystkich szkołach należących do Rodziny). Szkoła ta będzie widocznym znakiem wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II oraz pamiątką Jego beatyfikacji.

W pielgrzymce uczestniczyło ponad 20 tys. osób ( z naszej szkoły 48), w tym uczniowiez ponad 430 szkół. Wystawiono 380 pocztów sztandarowych.

Obecność przedstawicieli tak wielu szkół noszących imię Jana Pawła świadczy o tym, że nauczanie naszego Patrona i wartości jakimi się w życiu kierował są dla nas aktualnymi drogowskazami.

Jadwiga Żak