Tradycyjny sad

Rok szkolny 2020/2021

Sad powiększony!

W odpowiedzi na przekazane przez  Pana Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pismo z Fundacji Banku Ochrony Środowiska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym po raz drugi wzięła udział w projekcie „Tradycyjny Sad”.

Celem projektu „Tradycyjny Sad” jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej starych odmian drzew owocowych oraz sposobu ich pielęgnacji niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Udział w projekcie to niezwykła szansa na pomoc w ratowaniu drzew starych odmian przed wyginięciem, a w konsekwencji zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Projekt „Tradycyjny Sad” to niezwykła szansa dla uczniów i nauczycieli na uczestniczenie w nowoczesnym projekcie wychodzącym poza ramy nauczania programowego i pozwalającym na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności. Dla 150 szkół, które najlepiej wykonają zadanie przyznany zostanie grant na zakup drzewek owocowych w kwocie 200zł.

Obecnie inicjatywę przejęło czworo uczniów z klasy VII: Judyta Żak – lider, Martyna Wróbel, Wiktoria Górny oraz Karol Żmija tworząc zespół o nazwie Red Cherries. Mimo dużej ilości pracy grupa poradziła sobie świetnie i za wypełnienie wszystkich zadań etapu pierwszego otrzymała grant w wysokości 200zł na sadzonki czereśni, kończąc rywalizację na 28 miejscu. Opiekunem podobnie jak w roku ubiegłym została nauczycielka przedmiotów przyrodniczych mgr Magdalena Wilk.

W ramach projektu zespół przygotował: własne logo, kronikę zakładania mini sadu, projekt mini sadu, kosztorys, prezentację multimedialną, przeprowadzone zostały lekcje „Kuszenie starym jabłkiem” przez opiekuna we wszystkich klasach, zorganizowano wideokonferencję dla uczniów, a także osobną wideokonferencję dla rodziców promującą projekt, przeprowadzono wywiad z lokalnym sadownikiem, stworzono plakaty i ulotki promujące projekt, umieszczono je w szkole, w lokalnych sklepach.

Najważniejszym wydarzeniem było jednak powiększenie naszego sadu o 6 sadzonek czereśni różnych odmian, 2 tawuł i 6 berberysów. Zespół przygotował miejsce i posadził nowe drzewa. Kontynuacja projektu zapewniła dużo frajdy, pomogła zdobyć nowe doświadczenia oraz zintegrować grupę.

W ramach drugiego etapu „Zakładamy Sad” zostało już niewiele czasu – 24 czerwca kończymy rywalizację. Trzymajcie kciuki!

 

p.o. dyr. mgr Joanna Elżbieciak

opiekun projektu: mgr Magdalena Wilk


Po udanym zasadzeniu drzewek z poprzedniej edycji i wypełnieniu wszystkich zadań poprzedniego projektu, klasa VII postanowiła kontynuować rozwój przyszkolnego sadu.  

Cztery osoby z klasy VII: Judyta Żak – lider, Martyna Wróbel, Wiktoria Górny i Karol Żmija stworzyli drużynę o nazwie Red Cherries. Podobnie jak w zeszłym roku, walczymy o grant na zakup sadzonek. Drużyna przygotowała już plan nasadzeń, kosztorys oraz podjęła decyzję jakie odmiany wzbogacą, już istniejący sad.  

Przeprowadzono  wideokonferencję w klasach starszych, obejmującą prezentację grupy i lekcję „Kuszenie starym jabłkiem”. W młodszych klasach I-III odbyły się lekcje w trybie stacjonarnym. 

Bogatsi o doświadczenia z zeszłego roku, staramy się jak najlepiej wypełnić czekające nas zadania, mimo dużej ilości nauki nie boimy się podjąć tego trudu, choć pracy jest wiele.  

Trzymajcie kciuki! 

PREZENTACJA PROJEKTU


Rok szkolny 2019/2020

Promocja Tradycyjnego Sadu


Strona projektu

Skład Zespołu

Pani Magdalena Wilk (opiekun)
Aleksandra Filek
Oliwia Kowalczyk
Amelia Kucharska
Martyna Orkisz
Milena Sarapata
Aleksandra Kruk
Julia Zamysłowska
Ania Ryłko
Kinga Warchał

Okoliczności tworzenia Zespołu

Jesteśmy uczennicami klasy VIII. Postanowiłyśmy stworzyć coś, aby nasza szkoła o nas długo pamiętała, kiedy już opuścimy jej progi. Sad to świetny pomysł, na pozostawienie trwałej pamiątki.

Podział ról w Zespole

Aleksandra Filek – wykazuje predyspozycje przywódcze, potrafi świetnie zaplanować pracę, więc została naszym liderem.
Julia Zamysłowska – jej zainteresowaniem jest informatyka, nadaje się przesyłania raportów i innych tego typu zadań.
Amelia Kucharska – wykazuje się zdolnościami aktorskimi, więc świetnie sprawi się w rozsławianiu naszej inicjatywy.
Oliwia Kowalczyk i Martyna Orkisz – posiadają talent plastyczny i śmiało mogą zająć się wypromowaniem naszego zespołu na forum publicznym oraz przygotują naszą Księgę Sadu.
Aleksandra Kruk i Milena Sarapata – zajmą się fotografiami, aby ukazać naszą pracę w jak najlepszym świetle.
Anna Ryłko – zajmie się prezentacją dotyczącą Sadu i zadba o jej szczegóły.
Kinga Warchał – pełnię rolę redaktora, bo uważam, że poradzę sobie w opisaniu całej naszej pracy.

Promocja Projektu
Dnia 11 marca cała szkoła zebrała się na małej sali gimnastycznej, abyśmy mogły przedstawić naszą realizację projektu Tradycyjny Sad. Na samym początku nasza opiekunka pani Magdalena Wilk przedstawiła cel apelu. Na projektorze wyświetliłyśmy slajdy z naszymi celami dotyczącymi śliwkowego sadu. Liderka przy pomocy prezentacji omówiła dlaczego zdecydowałyśmy się na założenie mini sadu,  znaczenie tradycyjnych odmian. Zaprezentowała skład zespołu, logo i nasze zdjęcie. Przygotowałyśmy również gazetkę korytarzową. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem naszych planów. Nasze działania znajdują się również na stronie  szkoły.