Rodzina Szkół

X Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

Dnia 6 października 2010 ponad 20 tysięcy uczniów uczestniczyło na Jasnej Górze w X Pielgrzymce Rodziny Szkół im.Jana Pawła II. Uczniowie klasy VI z naszej szkoły wraz z wychowawczynią p. D. Sarapatą oraz opiekunkami p. G. Opyrchał, p. J. Żak wzięli udział w tej pielgrzymce.
Program był następujący :
– od 10.00 do 10.45 przygotowanie do Mszy Świętej
– 10.45 rozpoczęcie pielgrzymki – uroczyste powitanie Krzyża
– 11.00 Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona pod przewodnictwem Duszpasterza Rodziny Szkół – Biskupa Radomskiego Henryka Tomasiaka.
– bezpośrednio po Mszy Świętej – odczytanie aktu zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski – odczytanie aktu do Ojca Świętego Benedykta XVI – hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Gołkowic przekazała w imieniu społeczności Rodziny Szkół kielich liturgiczny, jako wotum wdzięczności dla Matki Bożej Częstochowskiej za jej opiekę.
Dzięki życzliwości ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Kustosza Krzyża ks. Mieczysława Biziora z Kraczkowej tegoroczne spotkanie u tronu Matki Bożej Królowej Polski przebiegało w obecności Krzyża, który Sługa Boży Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swojej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowy znaczek, śpiewnik oraz obrazek – pamiątkę nawiedzenia Krzyża.
Po uroczystej Mszy Świętej nasza grupa pokłoniła się Matce Bożej Częstochowskiej.
Byliśmy na wieży, w Skarbcu, na Wałach Jasnogórskich.

Jadwiga Żak

IX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

18 maja z okazji rocznicy urodzin Jana Pawła II w Wadowicach odbyło się spotkanie szkół noszących imię naszego wielkiego papieża. Klasa V wraz z panią J. Żak, G. Opyrchał i K. Leja, reprezentowali na tym spotkaniu naszą szkołę. W tym roku do Wadowic zjechało ok. 2800 osób. Spotkanie rozpoczęło się przy Gimnazjum nr 1. im. Jana Pawła II. Wysłuchaliśmy tam krótkiego koncertu a następnie ruszyliśmy za pochodem sztandarowym na wadowicki rynek. O 12.00 odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem Ks. Biskupa Antoniego Długosza. Wspólnie modliliśmy się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II. Po mszy udaliśmy się po pamiątkowe drzewko. Na koniec zjedliśmy pyszną zupkę serwowaną wszystkim uczestników. Do domu wróciliśmy ok. godziny 15-tej.

VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

Dnia 4 października 2007 roku na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.
Uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. D. Sarapata, p. J. Żak oraz Rodzice i Dziadkowie niektórych uczniów, reprezentowali naszą szkołę w Częstochowie.
Pielgrzymka była przygotowaniem do obchodów VII Dnia Papieskiego, przebiegającego w tym roku pod hasłem “Jan Paweł II – Obrońca godności człowieka.”
Program pielgrzymki był następujący – o godzinie 11.00 Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych,odprawiona pod przewodnictwem księdza Biskupa Zygmunta Zimowskiego. Następnie Modlitwa Anioł Pański, odczytanie aktu Zawierzenia Matce Bożej oraz odczytanie listu od Ojca Świętego Benedykta XVI. Ważnym punktem było przekazanie gwoździ do sztandarów, poświęconych przy grobie Sługi Bożego Jana Pawła II oraz rozdanie pamiątkowych obrazków – relikwii ze skrawkami sutanny naszego patrona, ofiarowanych Rodzinie Szkół JE Ks.Kardynała Stanisława Dziwisza. Po zakończonej mszy świętej poczty sztandarowe wraz z jedną osobą odpowiedzialną za odebranie gwoździ i obrazków, przechodziły w uroczystej procesji by pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej. Cenne dla nas wszystkich dary odebrała p.Jadwiga Żak.
O godzinie 14.00 odbyło się spotkanie dyrektorów, przedstawicieli Szkół w Auli Jana Pawła II. Poruszno sprawy związane z: Konkursem Recytatorskim w Toruniu, strukturami diecezjalnymi, stypendiami. Uczestnicy spotkania otrzymali zaproszenie do Archidiecezji Krakowskiej do miejscowości Lubień na Ogólnopolski Zjazd w dniu 23-24 maja 2008 roku.
Około godziny 14.30 rozpoczął się koncert zespołu “40 i 30 na 70”.
Nasi uczniowie byli także w Kaplicy Cudownego Obrazu, na Wieży oraz w Skarbcu. Zrobiliśmy wiele zdjęć i jak każdego roku nie zabrakło pamiątkowej fotografii przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II.
Zadowoleni z pielgrzymki około godziny 20.00 wróciliśmy do domów.

Jadwiga Żak