Rodzina Szkół

XV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

XV Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

18 maja 2015 roku uczniowie z Zespołu Szkół Nr 8 w Stanisławiu Dolnym uczestniczyli w XV Zjeździe Szkół im. św. Jana Pawła II w Wadowicach. Okazją ku temu była 95. rocznica urodzin Karola Wojtyły.

Szkoła uczestniczy w spotkaniach urodzinowych od 2001 roku, czyli od samego początku. W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa V wraz z opiekunami : p. I. Tomal(wychowawczyni klasy), ks. proboszcz J. Piasecki, p. G. Opyrchał, p. J. Żak. Do Wadowic przyjechał także dyrektor szkoły p. M. Zięba.

Na zlot do Wadowic przyjechało 1500 dzieci z całej Polski ( 60 delegacji z różnych szkół) oraz dzieci z Litwy. Od kilku lat organizatorzy zjazdu przyznają honorową, przechodnią statuetkę prymatu, za promowanie nauki świętego papieża Jana Pawła II. Jest to okazały medalion autorstwa Marka Brzeźniaka. W tym roku statuetkę otrzymała szkoła, która przybyła do Wadowic najliczniej(oprócz szkół z powiatu wadowickiego). Grupa z Gdyni liczyła 120 osób, ale przebiła ją reprezentacja z Raby Niżnej, licząca 140 osób, która otrzymała medalion.

Program uroczystości był następujący: przemarsz od Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II ulicami miasta przed Bazylikę (orkiestra,poczty sztandarowe, uczniowie z flagami ŚDM),pokłon sztandarów przed pomnikiem św. Jana Pawła II, koncert zespołu ,,Fragua”, prezentacja grupy z Wilna, Msza Święta, zdjęcie przy współpracy PSP z Wadowic- baner ,,Wadowice czekają na ŚDM 433 dni”(wykonany przez młodzież     z Radoczy), poczęstunek, koncert orkiestr strażackich, koncert w Bazylice ,,Dom na Skale”.

Mszy Świętej przewodniczył ks. infułat Jakub Gil w koncelebrze wielu księży m.in. naszego ks. proboszcza J. Piaseckiego. Były proboszcz wadowickiej fary zachęcał w kazaniu do naśladowania świętego Jana Pawła II.

Co roku Zjazd Szkół organizują : wadowicki samorząd, parafia Ofiarowania NMP, Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Wadowicach oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy.

Jadwiga Żak

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Częstochowa, Jasna Góra

XIV Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II w Wadowicach

Dnia 18 maja 2014 roku uczniowie klasy V z Zespołu Szkół Nr 8 w Stanisławiu Dolnym wraz z rodzicami (p. p: L. i M. Faber, M. Faber, R. Kapuściński, P. Faber) i p. J. Żak uczestniczyli w XIV Spotkaniu Szkół im. Św. Jana Pawła II w Wadowicach. W tym roku przybyliśmy, by w szczególny sposób podziękować za kanonizację Jana Pawła II.

Nasz program uroczystości był następujący: wyjazd z rodzicami do Wadowic, modlitwa w kościele p/w św. Piotra Apostoła i wyjście na Golgotę, spotkanie i poczęstunek przy Szkole Podstawowej Nr 1, wymarsz ulicami miasta na wadowicki Rynek (orkiestra dęta z Kleczy Dolnej, Poczty Sztandarowe, uczniowie przebrani za świętych i błogosławionych, wyniesionych na ołtarze przez papieża Polaka- u nas Mikołaj Kapuściński wcielił się w postać św. Maksymiliana Kolbe-, pozostali uczestnicy spotkania), udział w uroczystej Mszy Świętej przed Bazyliką Ofiarowania NMP, modlitwa w kościele po zakończonej Mszy św., wspólne zdjęcia, słodki poczęstunek, wysłuchanie orkiestr dętych.

Niestety nie udało nam się zwiedzić Domu Rodzinnego Jana Pawła II, ale i tak wszyscy wrócili do swoich domów szczęśliwi, że mogli uczestniczyć w spotkaniu urodzinowym świętego z naszych okolic, patrona szkoły, do której uczęszczają, wielkiego Polaka. Radość jest tym większa, że jako szkoła uczestniczymy w spotkaniach od samego początku,czyli już od 14 lat. Pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Wadowicach odbyło się w 2001 roku- Patron obchodził wtedy 81 rocznicę urodzin- przybyli na nie przedstawiciele 30 szkół. Uroczystość rozpoczęła się w Wadowickim Centrum Kultury, gdzie po części artystycznej odbył się konkurs wiedzy o życiu Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasza uczennica (obecnie 26-latka) została finalistką tego konkursu. O godzinie 12:00 była uroczysta Msza święta, potem obiad na plebanii u goszczącego nas ks. prałata Jakuba Gila, a następnie zwiedzanie Wadowic. Ostatnim punktem było spotkanie integracyjne w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy, w którym uczestniczył Kurator Małopolski.

Cieszymy się więc, że od tego roku będziemy uczestniczyć w spotkaniach urodzinowych Patrona, który w tak krótkim czasie został wyniesiony na ołtarze. Dziękujemy za dar życia Jana Pawła II !