Szkolne Koło Wolontariatu

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym odkrywa potrzebę zrobienia czegoś dla innych. Wolontariat właśnie daje możliwość niesienia pomocy, dzielenia się swoim czasem, doświadczeniem, zainteresowaniami, uśmiechem. Bycie dla innych wzbogaca wewnętrznie człowieka i pozwala mu na pełną samorealizację.
Właśnie taką, jakże ważną działalność, z dużym powodzeniem prowadzi Szkolne Koło Wolontariatu „Warto pomagać” pod opieką pani Joanny Elżbieciak przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym.
W ostatnim czasie naszą charytatywną działalnością zainteresowała się Telewizja Kraków, wynikiem czego powstał reportaż Izabeli Pieczary emitowany 22.12.2018 roku w TVP 3 o zaangażowaniu i pracy wolontariuszy naszego koła.
( https://krakow.tvp.pl/31213266/reporter ).
Uczestnicy programu pokazali, że wolontariat to nie tylko satysfakcja z pomagania innym. To także niezwykłe przeżycia, nowe znajomości a także cenne doświadczenie. W krótkim reportażu ukazany został ogromny potencjał uczniów stanisławskiej szkoły, który jest „wykorzystywany” w wielu akcjach organizowanych na terenie szkoły. Przykładem są np. świąteczne zbiórki dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Stanisławia Dolnego i Zebrzydowic, pomoc słabszym uczniom w nauce, organizowanie warsztatów plastycznych dla uczestników półkolonii czy odwiedziny chorych i samotnych.
Warta uwagi jest także współpraca naszego koła z misją katolicką św. Jana Pawła II w Togo. Dzieci korespondują ze sobą, wykonują prace plastyczne oraz wspierają się duchowo. Nasze Szkolne Koło Wolontariatu „Warto pomagać” zainicjowało ogólnopolską akcję „Mydełko”, dzięki której w ciągu dwóch miesięcy zakupiono 2.500 sztuk mydła dla dzieci z przedszkola, szkoły i sierocińca. Pomagamy również Stacji Pomocy Socjalnej „Caritas” Zakonu Bonifratrów w Drohobyczu, zbierając dla potrzebujących środki opatrunkowe, ciepłą odzież i obuwie . Od kilku lat wspieramy również podopiecznych Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Radoczy, kupując dla nich, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, zeszyty i plecaki.
Wolontariuszki z klasy VII, VIII oraz III gimnazjum odwiedzają również niespełnosprawnych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zebrzydowicach. Spędzając z nimi czas, grają w gry planszowe, wychodzą na spacery, śpiewają. Organizują też różne uroczystości, np. andrzejki czy pomagają w czasie Dożynkowych Spotkań Integracyjnych odbywających się we wrześniu. Wspólnie z uczestnikami Terapii Zajęciowej oraz pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej przy Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach wolontariusze brali również udział w Tryptyku w ramach projektu Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Dzięki temu pięknemu przedsięwzięciu budujemy mosty miłosierdzia.
Mam nadzieję, że pokazane w TVP 3 Kraków nasze działania zainspirują i skłonią do refleksji nie tylko uczniów innych szkół, ale także dorosłych do niesienia bezinteresownej pomocy, bo WARTO POMAGAĆ! Jak powiedział Patron naszej szkoły- święty Jan Paweł II : „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Weronika Mularczyk – lider SKW „ Warto pomagać” (2019)

Akcje wolontariuszy prowadzone w roku szkolnym: