Laboratoria Przyszłości

W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole rozpoczynamy realizację projektu Laboratoria Przyszłości. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Nasza szkoła w ramach programu otrzymała kwotę 60 000,00 zł, za którą zostały zakupione następujące pomoce dydaktyczne:

 • Drukarka 3D wraz z akcesoriami,
 • Robot edukacyjny wraz z akcesoriami (Photon: Laboratorium Przyszłości – zestaw PRO)
 • Klocki LEGO do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami (pakiet dla klas 4-8)
 • Interaktywny system nauki programowania Scottie Go! MASTER PACK
 • BeCreo – 6 zestawów z mikrokontrolerem
 • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 • 3 zestawy edukacyjne do montażu obwodów elektrycznych
 • Statyw do aparatu i kamery
 • Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
 • Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery
 • Aparat fotograficzny Sony RX100 III

Pomoce będą wykorzystywany nie tylko na lekcjach  informatyki, kołach programistycznych, ale również na innych lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.

Jest to wsparcie w realizacji podstawy programowej poprzez nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy. Wszystkie urządzenia przyczynią się do uatrakcyjnienia zajęć, zwiększenia aktywności uczniów, zainteresowania ich dziedzinami technicznymi i ścisłymi oraz pobudzenia kreatywności. Ponadto wspomogą kształcenie, ułatwią je lub wzbogacą jego treści i formy przekazu.

Dyrektor Joanna Elżbieciak


Luty 2024

Nowe technologie, które pojawiają się coraz częstej w naszym życiu, mają też obecnie zastosowanie w edukacji i są jej przyszłością. Dlatego w naszej szkole również na zajęciach rewalidacyjnych bardzo często korzystamy z Photonów. Są one świetnym narzędziem pracy, uatrakcyjniają zajęcia, łącza naukę zabawę, edukację społeczną i emocjonalną oraz kodowanie. W styczniu dzięki Photonowi doskonaliliśmy umiejętności społeczne. Poprzez kodowane robota uczniowie dopasowywali odpowiednie zwroty do danej sytuacji społecznej.
Udało nam się skutecznie wykorzystać zdobyte umiejętność komunikacyjne, aby lepiej przyswajać nasza wiedzę.
Klaudia Chmielarczyk
Również na zajęciach indywidualnych z matematyki ćwiczyliśmy rysowanie prostych równoległych i prostopadłych, a kolorowy Photon doskonałe pomógł nam w geometrii.

Styczeń 2024

Lekcja języka polskiego z robotami: Kasią i Tymkiem

Zakupione przez naszą szkołę w ramach projektu Laboratoria Przyszłości  roboty Photon kolejny raz trafiły na lekcje języka polskiego. Tym razem 25 stycznia 2024 odwiedziły klasę V.

Uczniowie, utrwalając wiadomości dotyczące związków wyrazowych współrzędnych i podrzędnych, uczyli się programowania i logicznego myślenia z pomocą Kasi i Tymka. Robotami sterowali za pomocą tabletu, na którym zainstalowana jest aplikacja.

Bez wątpienia uczniowie najlepiej uczą się poprzez eksperymentowanie z czymś, a Photon został stworzony do tego celu.

Piątoklasiści szybko odkryli, że ich przyjaciele Kasia i Tymek wyposażeni są w 10 czujników, pozwalających na ich interakcję z otoczeniem. Dzięki nim mogli m.in. zmieniać dźwięk, światło oraz wykryć dotyk. Zabawom nie było końca!

Na zdjęciach widać, jak Kasia i Tymek pomagali piątoklasistom w utrwaleniu wiadomości dotyczących związków współrzędnych i podrzędnych. Uczniowie, pracując w grupach, zaprogramowanymi ścieżkami pt. „związki współrzędne- związki podrzędne” podążali do celu. Wszyscy świetnie poradzili sobie z przydzielonymi zadaniami.

Dzięki zakupionym pomocom w ramach Laboratoriów Przyszłości  codzienne lekcje stają się polem nowoczesnych doświadczeń, kreatywnej i innowacyjnej edukacji, ale też świetnej zabawy – a wiemy, że nauka smakuje najlepiej, jeśli ma wesoły charakter gry i zabawy.

Laboratoria Przyszłości to kolejny krok we wdrażaniu nowoczesnych urządzeń i technologii do codziennej edukacji w naszej szkole!

Joanna Elżbieciak, nauczyciel języka polskiego

Listopad 2023

Nasza drukarka 3D pracuje pełną parą, zwłaszcza w okresie przedświąteczną. Wszyscy uczniowie klas 4-7 otrzymali pamiątkowe ozdoby, które następnie sami mogli pomalować.


Czerwiec 2023

Wykorzystanie Zestawu oświetleniowego: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką w czasie komersu klas VIII.

Maj 2023

Kto powiedział, że programowanie musi być nudne? Wcale nie musi. Przekonali się o tym uczniowie klasy 6 na lekcjach informatyki z zestawami gier Scottie Go!

 

Kwiecień 2023

Uczennice klasy 8b wykorzystują drukarkę 3D do stworzenia modeli zabytków, które wykorzystają na wystawie w czasie obchodów Dnia Europejskiego.

Marzec 2023

W marcu przygodę z zestawem Photon rozpoczęli najmłodsi. W trakcie pierwszego spotkania dzieci uczyły swojego kolegę-robota, jak się poruszać i jakie ma kolory.Poprzez rysowanie palcem na ekranie tableta programowali ścieżkę, którą pokonywał ich nowy “kolega”.

Luty 2023

Uczniowie najlepiej uczą się poprzez eksperymentowanie, a robot Photon został stworzony właśnie do tego celu. Pomaga rozwijać u uczniów kreatywność oraz zdolność logicznego myślenia. Wyposażony jest w czujniki pozwalające na interakcje robota z otoczeniem. Dzięki nim może m.in. wykryć dotyk, światło, przeszkody czy dźwięk.

15 lutego uczniowie klasy 8a na lekcji języka polskiego mieli możliwość zapoznania się z tym niezwykłym robotem i programowania świata przedstawionego w “Panu Tadeuszu”. Ósmoklasiści bardzo szybko opanowali podstawy obsługi robota. Z uwagą śledzili każdy jego ruch, po to aby później prawidłowo go zaprogramować. Bez wątpienia lekcja była dla uczniów świetną odskocznią od szkolnej codzienności.

Styczeń 2023

Dzięki zestawom do montażu obwodów elektrycznych uczniowie klasy szóstej mogli samodzielnie zbadać różnicę między połączeniem szeregowym i równoległym oraz poznać zasadę odczytywania schematów elektrycznych.

Grudzień 2022

Uczniowie klas VIII poznają budowę i mechanizm działania drukarki 3D

Listopad 2022

Przy okazji zabawy andrzejkowej testowaliśmy sprzęt fotograficzny zakupiony w ramach projektu.

Październik 2022

Rozpoczynamy przygodę z zestawami klocków lego. Uczniowie klasy VIIIa w ramach lekcji informatyki i fizyki pracują z zestawami Logo Briq.

Wrzesień 2022

Startujemy!

W ramach zajęć koła informatycznego uczniowie klas I-III rozpoczęli naukę programowania przy pomocy gier ScottieGo zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzieciaki zapoznały się z mechaniką gry i w ciągu najbliższych zajęć postarają się zdobyć kolejne umiejętności programistyczne umożliwiające zaliczenie następnych etapów gry.