HARCERSKI ROK 2023/2023

Zbiórka – 10 lutego

Ludzie Zimy tym razem spędzili czas na oglądaniu bajki Epoka Lodowcowa. Przygotowaliśmy przekąski, oraz wygodne miejsca i rozpoczęliśmy naszą podróż w krainę Lodu…


Zbiórka – 3 lutego

Zimowa Olimpiada Sportowa!
Slalom gigant, hokej, saneczkarstwo. Jak to zrobiliśmy bez śniegu? Sami zobaczcie!
Przygotowaliśmy również upominki bałwanki dla gromady Orliki ze Szczecina w ramach wymiany paczek imieninowych.


Zbiórka – 27 stycznia

Tematem przewodnim ostatniej zbiórki była Arktyka i Antarktyda. Po oglądnięciu krótkiego filmu na temat tych krain zuchy odpowiedziały na kilka pytań w quizie i po pingwiniemu wróciły na sale gdzie wykonali własne globusy, oraz pingwiny.


Zbiórka – 21 stycznia

Czy wiecie jakie ptaki zimują w Polsce? My już wiemy! I nawet przygotowaliśmy dla nich karmniki. Ludzie Zimy pamiętają o mniejszych przyjaciołach. Na tej zbiórce rysowaliśmy także tropy zwierząt na “śniegu”, a Pani Zima na plakacie zyskała towarzystwo 🙂


Zbiórka – 13 stycznia

Ludzie zimy, ludzie zimy,
zaraz mrozik odpędzimy!
Rozpoczęliśmy zdobywanie tropu Ludzie Zimy. Co się działo? Rozgrzewka na świeżym powietrzu, zdobienie pani zimy wycinankami śnieżynek, bitwa na “śnieżki”, szukanie zimowych ubrań, zimowy pejzaż nocą…


Wigilia Szczepu

15-16 grudnia w naszej szkole odbyło się bardzo ważne spotkanie. Razem z harcerzami i zuchami z Wysokiej, oraz ważnymi dla nas gośćmi , między innymi z komendantem naszego hufca, panią dyrektor naszej szkoły zjedliśmy wspólnie kolację wigilijną. Oczywiście był św. Mikołaj, a potem występy jasełkowe. Następnego dnia na zbiórce wykonaliśmy kartki bożonarodzeniowe, bombki na choinkę oraz zdobiliśmy pierniczki. W końcu święta tuż, tuż…


Zbiórka – 9 grudnia

Ostatnią zbiórkę spędziliśmy na zimowych szaleństwach. W ruch poszły sanki, ślizgacze i jabłuszka. A po zabawie, gorąca herbatka z dodatkami, u druhny 🙂


Biwak

W dniach 1-2 grudnia uczestniczyliśmy w biwaku ” Karciane Lasyrium” w Jaszczurowej. Gościliśmy u Czerwonej Królowej w jej zaczarowanym królestwie. Wędrując po krainie czarów poznaliśmy jej mieszkańców i zdobyliśmy zaklęcie które pozwoliło nam wrócić do domów. Dziękujemy Kapelusznikom i Czerwonej Królowej za super zabawę!


Zbiórka – 25 listopada – Obietnica Zucha

Uroczysta zbiórka Ekoludków! Właśnie na tej zbiórce odbyła się Próba Zucha, a po niej dziesięcioro zuchów przyjęło Obietnicę Zucha! Dziękujemy przyjaciołom Gromady za pomoc w zbiórce, oraz rodzicom za obecność w tak ważnym dniu dla każdego Zucha!
EKOLUDEK ZUCH I CHWAT ZAWOJUJE CAŁY ŚWIAT!


Zbiórka – 18 listopada

To już ostatnia zbiórka z tropu “Ekoludki”. Bardzo ważna, bo na niej sześcioro Biszkoptów dostało koszulkę gromady oraz zdobyło ekoludkową chustę. Gratulujemy!
W dalszej części zbiórki ozdobiliśmy stare doniczki resztkami włóczek dając im nowe życie (Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!), a potem zasadziliśmy w nich fasolki. Naszym zadaniem jest zaopiekowanie się nimi tak, aby wykiełkowała z nich roślinka. Wykonaliśmy również opaski mocy które zabierzemy ze sobą na zaczarowany biwak. A ponieważ WSZYSTKIM JEST Z ZUCHEM DOBRZE I ZUCH STARA SIĘ BYĆ CORAZ LEPSZY stworzyliśmy nasze zielone listki dobrych myśli :). Na końcu 13 zuchów otrzymało znaczek tropu Ekoludki.


Zbiórka – 11 listopada

W sobotę 11 listopada uczciliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie z harcerzami wzięliśmy udział w mszy świętej w intencji ojczyzny a następnie razem z mieszkańcami naszej miejscowości odśpiewaliśmy cztery zwrotki naszego narodowego hymnu.


Zbiórka – Trop Ekoludek

“Zuch kocha Boga i Polskę”, dlatego też na tej zbiórce” wciągnęliśmy” z pod sterty śmieci Polskę. Udekorowaliśmy ja po Ekoludkowemu, zaznaczaliśmy największe rzeki, stolice oraz Parki Narodowe których mamy w Polsce aż 22. Wykleiliśmy flagę Polski bibułą oraz ułożyliśmy z rozsypanki nasz herb.
W drugiej części zbiórki zorganizowaliśmy zuchowy teatrzyk. Każda szóstka przygotowała pacynki oraz napisała krótkie historie o tym jak zuch dba o środowisko.

Zbiórka – 28 października

Kolejna zbiórka z cyklu Ekoludek. Ponieważ zuch pamięta o swoich obowiązkach całą zbiórkę ćwiczyliśmy naszą pamięć. Uczyliśmy się Ekoludkowej piosenki, malowaliśmy z pamięci, przechodziliśmy labirynty i z pomocą leśnych zwierząt zrobiliśmy pamięciową zabawę. Wykonaliśmy również kwiaty Niezapominajki aby przypominały nam o naszych obowiązkach.


Zbiórka – 21 października

Na tej zbiórce poznaliśmy całą prawdę o tym, co dzieje się z naszymi odpadami. rozpoczęliśmy od poznania ekoznaków aby bardziej świadomie wybierać produkty w sklepie. Stworzyliśmy własne śmieci czyli papierowe kule które posłużyły nam do zabawy. Śmieciarz Emil dostarczył nam śmieci które wspólnie posegregowaliśmy. następne wcieliliśmy się w śmieciarzy którzy w śmieciarkach musieli pokonać tor przeszkód i dowieść śmieci do spalarni. Zrobiliśmy również małe oczyszczalnie wody aby przekonać się ja filtruje się wodę.


Zbiórka – 14 października

Rozpoczynamy zdobywanie tropu Ekoludek. Na pierwszej zbiórce z tego cyklu zapoznaliśmy się z żywiołami, wykonując różne zadania: łowiliśmy jabłka z wody bez użycia rąk, tworzyliśmy obrazy z darów matki ziemi, gasiliśmy ognik strumieniem wody i dmuchaliśmy chmurki. Zawarliśmy umowę z żywiołami i z ich pomocą pokonaliśmy nasze “strachy” bo przecież jak mówi drugie Prawo Zucha: Zuch jest dzielny.


Zbiórka – 7 października

Witajcie Ekoludki!
Zbiórka zapoznawcza. Poznaliśmy nową druhnę, pożegnaliśmy dh. Dominikę i dh. Martynę. Podzieliliśmy się na szóstki (Pierwsze Liście, Dzikie Jeże, Myszki Pospolite) a podczas rozmaitych zabaw i pląsów poznaliśmy się na wzajem. Stworzyliśmy również plakat Naszej gromady z zamkniętymi oczyma.

Po zbiórce odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców.