Biblioteka

Regulamin całorocznego konkursu – Czytam, bo warto

Zima w wierszach – luty

Ja i mój miś – listopad

Czego nie lubi książka – październik

Czytam, bo warto – wrzesień.


Wystawa książek podarowanych do biblioteki szkolnej w ramach akcji “Książka – mój dar”.

Książki podarowali: nauczyciele, uczniowie, pracownicy szkoły. Wzbogaciły ona nasz księgozbiór. Dziękuje bardzo w imieniu czytelników oraz własnym. Książki z wystawy można wypożyczać od 13 maja do 31 maja 2021 roku oraz w nowym roku szkolnym.


Biblioteka szkolna ogłasza konkurs czytelniczo-plastyczny: „ŻYCIE ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II – Z WADOWIC DO ŚWIĘTOŚCI”. Pod honorowym patronatem dyrektora szkoły.

Cele konkursu:

  • Uczczenie 101 rocznicy urodzin patrona naszej szkoły
  • Przybliżenie najważniejszych wydarzeń z życia świętego Jana Pawła II
  • Rozwijanie umiejętności plastycznych i informatycznych uczniów

Konkurs przeznaczony dla uczniów klas I-VIII

  • kategoria I – klasy I – IV szkoły podstawowej
  • kategoria II – klasy VI – VIII szkoły podstawowej

Czas trwania konkursu: 30.04. 2021 r.- 13.05.2021 r.

Opis zadania konkursowego:

Uczniowie klas I – IV na kartce formatu A3 (duży blok) wykonują pracę plastyczną, zgodnie z podanym tematem ( może przedstawiać wybrany okres z życia świętego Jana Pawła II).

Technika pracy dowolna. Komisja będzie oceniać pomysłowość, estetykę, zgodność z tematem, ogólne wrażenia estetyczne. Pracę podpisujemy na odwrocie i nadajemy jej tytuł ( na przykład „Dzieciństwo Lolka”, „Lata wadowickie”, „Student”, „Robotnik” „Ksiądz”, „Biskup”, „Kardynał”, „Papież” i wiele innych tytułów, w zależności od pracy). Prace plastyczne należy dostarczyć do biblioteki szkolnej, do dnia 13 maja 2021 r.

Uczniowie klas VI-VIII  przygotowują prezentację multimedialną, zgodnie z podanym tematem. Pamiętamy o podaniu żródeł. Prezentacje multimedialne należy przesłać poprzez aplikację Teams do p. K. Lei, do dnia 13 maja 2021 r.

Uwaga! Prosimy, aby prace konkursowe były samodzielne.

Biblioteka zaprasza do wypożyczenia książek o patronie

Biorąc udział w konkursie uczestnik wyraża jednocześnie zgodę na prezentację swojej pracy w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.

Dla uczestników przewidziano upominki, a dla zwycięzców nagrody. Zapraszamy do licznego udziału.

Bibliotekarz J. Żak


Święta książek w kwietniu

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci– święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena.Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Młodych Ludzi (IBBY), w roku 1967. Od tamtej pory gospodarzem święta, co roku, jest inne państwo ( Polska była organizatorem w 1979 roku). W Czechach, które były organizatorem w 2007, narodziła się akcja nazwana,,Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach- czytają i słuchają bajki.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona uświadomić wszystkim, jak ważne jest czytanie, jak ważne są  książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO, obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta została wybrana, jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, które symbolizowały krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Potem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

O książkach słów kilka



Podsumowanie konkursu “Zima w wierszach”

W konkursie, organizowanym w naszej bibliotece, udział wzięli:

J. Morek, Sz. Kręcioch – uczniowie klasy I
Z. Mularczyk, K. Mecha, N. Faber, K. Wójcik- uczniowie klasy II
K. Mularczyk, A. Wysogląd, G. Kleszcz, A. Guzdek, E. Kowalczyk, K. Jarosz, R. Różycki- uczniowie  klasy IV
K. Guzdek- uczennica klasy VIa
E. Zdziebko- uczennica klasy VI b
M. Jarosz, W. Górny, J. Żak- uczennice klasy VII

P.o. dyrektor szkoły p. mgr J. Elżbieciak, p. mgr inż. K. Leja, p. mgr M. Wilk oraz bibliotekarz postanowiły wyróżnić wszystkich uczestników konkursu.

Lapbooki były wykonane pomysłowo i starannie. Uczniowie przygotowali wiele ciekawych rozwiązań, aby wiersze o zimie „zapakować” do odpowiedniej koperty, książeczki, harmonijki. Same lapbooki zachęcały do tego, żeby je otworzyć i zobaczyć, co znajduje się w środku.

Podobnie jak lapbooki, prace plastyczne (wykonane na kartkach z bloku technicznego) były ciekawe i pomysłowe. Uczniowie z klas I-III, w dniu 1 marca dodatkowo recytowali wybrany przez siebie wiersz.

Jako organizator proszę tylko, aby niektórzy uczniowie uwierzyli w swoje możliwości i pracowali samodzielnie.

Uczniowie klas młodszych odebrali już nagrody. Klasy starsze zapraszam w środę (03.03.2021 r. ) o godz. 15.00. Jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść, to zapraszam w czwartek (04.03.)o godz. 12.50.

Bardzo serdecznie dziękuję  wszystkim uczestnikom konkursu  oraz Paniom pracującym w Komisji.

Bibliotekarz J. Żak