Sesja plakatowa

przez | 23 maja, 2022

Sesja plakatowa to konkurs plastyczny pt. „Substancje chemiczne o znaczeniu biologicznym” organizowany przez Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie. Obejmował on wykonanie plakatu w formacie A0 na temat wybranej substancji chemicznej: witaminy, minerały, białka, cukry, tłuszcze, kwasy nukleinowe. Plakat musiał wiązać się z tematyką Sesji i powinien był zawierać wizualne opracowanie wybranego przez uczestnika zagadnienia oraz wykorzystywać np. hasła, rysunki, symbole, schematy, wykresy, fragmenty tekstu. Plakaty mogły być wykonywane dowolnymi technikami plastycznymi lub za pomocą programów graficznych. Prace oceniała Komisja Konkursowa, przyznając punkty za: naukowe przedstawienie treści dotyczących omawianych substancji (0-5 pkt), innowacyjność prezentowanych treści (0-3 pkt), poprawne nazewnictwo chemiczne i biologiczne (0-3 pkt), czytelność plakatu, np. wyróżniony tytuł, mniejsze nagłówki poszczególnych części (0-2 pkt), wartość estetyczna plakatu (0-2 pkt). Uczestnik w sumie mógł zgromadzić 15pkt. Konkurs przeznaczony był dla uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych. Autorzy 30 najwyżej ocenionych prac będą uczestniczyć w bezpłatnych sobotnich warsztatach chemiczno – biologicznych.

Z naszej szkoły plakaty wykonały trzy uczennice klasy 8: Wiktoria Górny – witaminy, Martyna Wróbel – witaminy i Judyta Żak – cukry oraz jedna uczennica klasy 7b: Weronika Morek – cukry.

W piątek 20 maja 2022 na stronie internetowej ZSCh Kraków ogłoszono wyniki konkursu. Prace na Sesję plakatową przygotowało 116 uczniów szkół podstawowych.  Miło mi poinformować, że wśród 30 najwyżej ocenionych plakatów znalazły się również plakaty naszych uczennic.

Martyna Wróbel – miejsce 5, 14 pkt

Weronika Morek – miejsce 28, 11 pkt

Judyta Żak – miejsce 29, 11 pkt

Laureatów wraz z opiekunami zaproszeni zostali na warsztaty chemiczno – biologiczne, które odbędą się w pracowniach Zespołu Szkół Chemicznych, ul. Krupnicza 44 w Krakowie, w dniu 11.06.2022 w godzinach 10:00-12:00.

Wszystkim uczennicom serdecznie gratuluję!

Magdalena Wilk