“Poznaj Polskę”- trzydniowa wycieczka do Warszawy.

przez | 19 listopada, 2021

W niedzielę 7 listopada b.r. wczesnym rankiem najstarsze klasy naszej szkoły wraz z wychowawcami oraz Panią dyrektor wyruszyły na wycieczkę do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

Podróż przebiegła bez przeszkód. W południe byliśmy już w centrum Stolicy.

Jej poznawanie rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego. W dawnych zabudowaniach Elektrowni Tramwajowej można poczuć klimat, atmosferę, grozę wojennych dni. Krótki film wyświetlony w muzeum jest dowodem na to, że niemal cała Warszawa legła wtedy w gruzach, a połowa mieszkańców zginęła. Patrząc na dzisiejsze miasto, aż trudno w to uwierzyć.

Pełni wrażeń udaliśmy się następnie do Centrum Nauki Kopernik. To miejsce zapewniło nam wiele atrakcji i niespodziewanych doświadczeń. Bez wątpienia nikt się tam nie nudził. Podążając do Centrum, zobaczyliśmy również Bibliotekę Uniwersytecką.

Drugiego dnia rano odwiedziliśmy Wojskowy Cmentarz na Powązkach. Zapaliliśmy znicze przed pomnikiem i na kwaterach Powstańców, m.in.: Rudego, Zośki, Alka, Kamińskiego – autora “Kamieni na szaniec” oraz poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dostrzegliśmy także groby wielu znanych ludzi: sportowców, artystów, polityków. Zatrzymaliśmy się także przy Pomniku Smoleńskim. Z Powązek pojechaliśmy na Stadion Narodowy. Idąc trasą “piłkarskich emocji”, podziwialiśmy jego wielkość i nowoczesną konstrukcję. Wszyscy marzą o tym, aby uczestniczyć tam w jakimś sportowym wydarzeniu. Po południu znowu cofnęliśmy się w czasie biorąc udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To była znakomita lekcja historii i sztuki! Szybko zapadł zmrok, więc Pałac Prezydencki, Pomnik Piłsudskiego i Łazienki Królewskie oglądaliśmy już wieczorem. Niewątpliwą atrakcją było też zobaczenie nocnej panoramy Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i krótki przejazd kolejką warszawskiego metra.

W ostatnim dniu mogliśmy podziwiać odbudowany po wojennych zniszczeniach Zamek Królewski. Udaliśmy się tam na lekcję pt.” Z wizytą u Króla”. Wiemy dzięki temu jakim ceremoniałom poddawani byli goście królewscy, przez jakie komnaty musieli przechodzić, gdzie odbywały się “obiady czwartkowe” i jakim pasjom oddawał się ostatni król Polski – Stanisław August Poniatowski. Na zakończenie odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Krakowskim Przedmieściem dotarliśmy do Placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się przygotowania wojsk do uroczystej defilady z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Zobaczyliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza.

Żegnając Stolicę, mieliśmy w uszach melodię spotkanego przy Pomniku Syrenki, cudownego warszawskiego kataryniarza: „…Ty wołasz mnie, wołasz stęskniona upojnych piosenek i słów. Tak bardzo dziś pragnę zobaczyć Cię znów, o moja Warszawo wyśniona…”

Wychowawca klasy VIII, Dorota Sarapata

 Serdecznie dziękujemy pani Bogusi Maciasz za fotograficzną dokumentację naszej wyprawy.