Sad powiększony!

przez | 22 czerwca, 2021

W odpowiedzi na przekazane przez  Pana Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej pismo z Fundacji Banku Ochrony Środowiska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym po raz drugi wzięła udział w projekcie „Tradycyjny Sad”.

Celem projektu „Tradycyjny Sad” jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej starych odmian drzew owocowych oraz sposobu ich pielęgnacji niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Udział w projekcie to niezwykła szansa na pomoc w ratowaniu drzew starych odmian przed wyginięciem, a w konsekwencji zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Projekt „Tradycyjny Sad” to niezwykła szansa dla uczniów i nauczycieli na uczestniczenie w nowoczesnym projekcie wychodzącym poza ramy nauczania programowego i pozwalającym na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności. Dla 150 szkół, które najlepiej wykonają zadanie przyznany zostanie grant na zakup drzewek owocowych w kwocie 200zł.

Obecnie inicjatywę przejęło czworo uczniów z klasy VII: Judyta Żak – lider, Martyna Wróbel, Wiktoria Górny oraz Karol Żmija tworząc zespół o nazwie Red Cherries. Mimo dużej ilości pracy grupa poradziła sobie świetnie i za wypełnienie wszystkich zadań etapu pierwszego otrzymała grant w wysokości 200zł na sadzonki czereśni, kończąc rywalizację na 28 miejscu. Opiekunem podobnie jak w roku ubiegłym została nauczycielka przedmiotów przyrodniczych mgr Magdalena Wilk.

W ramach projektu zespół przygotował: własne logo, kronikę zakładania mini sadu, projekt mini sadu, kosztorys, prezentację multimedialną, przeprowadzone zostały lekcje „Kuszenie starym jabłkiem” przez opiekuna we wszystkich klasach, zorganizowano wideokonferencję dla uczniów, a także osobną wideokonferencję dla rodziców promującą projekt, przeprowadzono wywiad z lokalnym sadownikiem, stworzono plakaty i ulotki promujące projekt, umieszczono je w szkole, w lokalnych sklepach.

Najważniejszym wydarzeniem było jednak powiększenie naszego sadu o 6 sadzonek czereśni różnych odmian, 2 tawuł i 6 berberysów. Zespół przygotował miejsce i posadził nowe drzewa. Kontynuacja projektu zapewniła dużo frajdy, pomogła zdobyć nowe doświadczenia oraz zintegrować grupę.

W ramach drugiego etapu „Zakładamy Sad” zostało już niewiele czasu – 24 czerwca kończymy rywalizację. Trzymajcie kciuki!

p.o. dyr. mgr Joanna Elżbieciak

opiekun projektu: mgr Magdalena Wilk