Święta książek w kwietniu

przez | 23 kwietnia, 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci– święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena.Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Młodych Ludzi (IBBY), w roku 1967. Od tamtej pory gospodarzem święta, co roku, jest inne państwo ( Polska była organizatorem w 1979 roku). W Czechach, które były organizatorem w 2007, narodziła się akcja nazwana,,Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach- czytają i słuchają bajki.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna ,,Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona uświadomić wszystkim, jak ważne jest czytanie, jak ważne są  książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO, obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta została wybrana, jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, które symbolizowały krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Potem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

O książkach słów kilka