Innowacyjne rozwiązania w naszej szkole

przez | 20 września, 2020

Dbając o dobro dzieci ze spektrum autyzmu oraz uczniów z nadwrażliwością słuchową w szkole wprowadzono innowacyjny sposób oddzielania czasu lekcji od przerwy:  zlikwidowano głośny dzwonek , a zamontowano dzwonek bezstresowy.

Jest to nowoczesna i dynamiczna melodia sygnałowa; zastąpiła ona dotychczas stosowaną sygnalizację, która miała ostry dźwięk i wysoką częstotliwość.

Okazuje się, że tradycyjny dzwonek wyzwalał w dzieciach zbyt silne emocje. Dźwięk był głośny, to i dzieci były głośne. Wszyscy pamiętamy z czasów młodości, że jak tylko zadzwonił dzwonek, to z ogromnym krzykiem wybiegaliśmy z klasy.

Teraz w SP nr 1 w Stanisławiu Dolnym nowy sposób oznajmiania przerw i początek lekcji wpływa uspokajająco na uczniów. Melodie, które zastąpiły dzwonek, dzięki niższej częstotliwości dźwięku nie są świdrujące dla uszu, dbają o zdrowie i komfort naszych uczniów.

Głównym celem zmiany była właśnie walka z hałasem, ponieważ coraz więcej dzieciaków zmaga się z nadwrażliwością słuchową.

Dzieci i nauczyciele chwalą zmianę. Dzwonek łatwo zmienić na inne melodie lub całkowicie dowolne dźwięki, pauzy, czy zapowiedzi  słowne odtwarzane z pamięci MP3 z możliwością zmiany na wszystkie okazje. Można więc ustawić melodie świąteczne i okolicznościowe.

Przyjemny dla ucha gong bezstresowo zaprasza wszystkich na przerwę i lekcje.

p.o. dyr mgr Joanna Elżbieciak,

Klaudia Chmielarczyk, opiekun SU