Wigilia Szczepu

15-16 grudnia w naszej szkole odbyło się bardzo ważne spotkanie. Razem z harcerzami i zuchami z Wysokiej, oraz ważnymi dla nas gośćmi , między innymi z komendantem naszego hufca, panią dyrektor naszej szkoły zjedliśmy wspólnie kolację wigilijną. Oczywiście był św. Mikołaj, a potem występy jasełkowe. Następnego dnia na zbiórce wykonaliśmy kartki bożonarodzeniowe, bombki na choinkę oraz zdobiliśmy pierniczki. W końcu święta tuż, tuż…

Zbiórka – 9 grudnia

Ostatnią zbiórkę spędziliśmy na zimowych szaleństwach. W ruch poszły sanki, ślizgacze i jabłuszka. A po zabawie, gorąca herbatka z dodatkami, u druhny 🙂

Biwak

W dniach 1-2 grudnia uczestniczyliśmy w biwaku ” Karciane Lasyrium” w Jaszczurowej. Gościliśmy u Czerwonej Królowej w jej zaczarowanym królestwie. Wędrując po krainie czarów poznaliśmy jej mieszkańców i zdobyliśmy zaklęcie które pozwoliło nam wrócić do domów. Dziękujemy Kapelusznikom i Czerwonej Królowej za super zabawę!

Zbiórka – 25 listopada – Obietnica Zucha

Uroczysta zbiórka Ekoludków! Właśnie na tej zbiórce odbyła się Próba Zucha, a po niej dziesięcioro zuchów przyjęło Obietnicę Zucha! Dziękujemy przyjaciołom Gromady za pomoc w zbiórce, oraz rodzicom za obecność w tak ważnym dniu dla każdego Zucha!
EKOLUDEK ZUCH I CHWAT ZAWOJUJE CAŁY ŚWIAT!

Zbiórka – 18 listopada

To już ostatnia zbiórka z tropu “Ekoludki”. Bardzo ważna, bo na niej sześcioro Biszkoptów dostało koszulkę gromady oraz zdobyło ekoludkową chustę. Gratulujemy!
W dalszej części zbiórki ozdobiliśmy stare doniczki resztkami włóczek dając im nowe życie (Nie wyrzucaj! Wykorzystaj!), a potem zasadziliśmy w nich fasolki. Naszym zadaniem jest zaopiekowanie się nimi tak, aby wykiełkowała z nich roślinka. Wykonaliśmy również opaski mocy które zabierzemy ze sobą na zaczarowany biwak. A ponieważ WSZYSTKIM JEST Z ZUCHEM DOBRZE I ZUCH STARA SIĘ BYĆ CORAZ LEPSZY stworzyliśmy nasze zielone listki dobrych myśli :). Na końcu 13 zuchów otrzymało znaczek tropu Ekoludki.

Zbiórka – 11 listopada

W sobotę 11 listopada uczciliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie z harcerzami wzięliśmy udział w mszy świętej w intencji ojczyzny a następnie razem z mieszkańcami naszej miejscowości odśpiewaliśmy cztery zwrotki naszego narodowego hymnu.

Zbiórka – Trop Ekoludek

“Zuch kocha Boga i Polskę”, dlatego też na tej zbiórce” wciągnęliśmy” z pod sterty śmieci Polskę. Udekorowaliśmy ja po Ekoludkowemu, zaznaczaliśmy największe rzeki, stolice oraz Parki Narodowe których mamy w Polsce aż 22. Wykleiliśmy flagę Polski bibułą oraz ułożyliśmy z rozsypanki nasz herb.
W drugiej części zbiórki zorganizowaliśmy zuchowy teatrzyk. Każda szóstka przygotowała pacynki oraz napisała krótkie historie o tym jak zuch dba o środowisko.

Zbiórka – 28 października

Kolejna zbiórka z cyklu Ekoludek. Ponieważ zuch pamięta o swoich obowiązkach całą zbiórkę ćwiczyliśmy naszą pamięć. Uczyliśmy się Ekoludkowej piosenki, malowaliśmy z pamięci, przechodziliśmy labirynty i z pomocą leśnych zwierząt zrobiliśmy pamięciową zabawę. Wykonaliśmy również kwiaty Niezapominajki aby przypominały nam o naszych obowiązkach.

Zbiórka – 21 października

Na tej zbiórce poznaliśmy całą prawdę o tym, co dzieje się z naszymi odpadami. rozpoczęliśmy od poznania ekoznaków aby bardziej świadomie wybierać produkty w sklepie. Stworzyliśmy własne śmieci czyli papierowe kule które posłużyły nam do zabawy. Śmieciarz Emil dostarczył nam śmieci które wspólnie posegregowaliśmy. następne wcieliliśmy się w śmieciarzy którzy w śmieciarkach musieli pokonać tor przeszkód i dowieść śmieci do spalarni. Zrobiliśmy również małe oczyszczalnie wody aby przekonać się ja filtruje się wodę.

Zbiórka – 14 października

Rozpoczynamy zdobywanie tropu Ekoludek. Na pierwszej zbiórce z tego cyklu zapoznaliśmy się z żywiołami, wykonując różne zadania: łowiliśmy jabłka z wody bez użycia rąk, tworzyliśmy obrazy z darów matki ziemi, gasiliśmy ognik strumieniem wody i dmuchaliśmy chmurki. Zawarliśmy umowę z żywiołami i z ich pomocą pokonaliśmy nasze “strachy” bo przecież jak mówi drugie Prawo Zucha: Zuch jest dzielny.

Zbiórka – 7 października

Witajcie Ekoludki!
Zbiórka zapoznawcza. Poznaliśmy nową druhnę, pożegnaliśmy dh. Dominikę i dh. Martynę. Podzieliliśmy się na szóstki (Pierwsze Liście, Dzikie Jeże, Myszki Pospolite) a podczas rozmaitych zabaw i pląsów poznaliśmy się na wzajem. Stworzyliśmy również plakat Naszej gromady z zamkniętymi oczyma.

Po zbiórce odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców.