Wycieczka do Krakowa

przez | 30 listopada, 2022

18 listopada b.r. klasy: 5 i 6 wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Zdecydowaliśmy się na podróż koleją, co było dla niektórych nowością! Mimo ataku zimy w pociągu było ciepło i miło. Szybko dotarliśmy na Dworzec Główny. Stamtąd pieszo ruszyliśmy na Plac Matejki aby obejrzeć pomnik, przy którym w 1910 roku wykonano po raz pierwszy “Rotę”. Kilkoro uczniów wykazało się wiedzą o bitwie pod Grunwaldem, bo temu wydarzeniu poświęcony jest ten pomnik. Dalsza trasa wiodła obok Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek, Planty, aż do budynku Filharmonii Krakowskiej. Po wizycie w szatni zajęliśmy swoje miejsca na widowni. Wnętrze filharmonii jest w kolorach białym i złotym, toteż poczuliśmy się bardzo odświętnie. Naszym oczom ukazała się wielka scena, na której prezentowały się w barwnych strojach chóry dziecięce i młodzieżowe. Byli to laureaci małopolskiego konkursu chórów. Mogliśmy posłuchać wielu utworów z polskich bajek, z filmów dla dzieci. W II części koncertu do chórów dołączyła wspaniała orkiestra szkoły muzycznej z Nowego Targu. W finale wystąpili wszyscy wykonawcy, ledwo mieszcząc się na scenie. Było to piękne wydarzenie muzyczne.
W dalszej części programu naszej wycieczki mieliśmy jeszcze wizytę w Muzeum Podziemi Rynku Krakowskiego. Tam mogliśmy się dowiedzieć między innymi jak wyglądał Rynek przed wiekami i jak się zmieniał, jakie kary groziły za złe zachowanie (brrr…) Na koniec “małe co-nieco w sami wiecie gdzie” i szybciutki spacer z powrotem na dworzec. Pociąg już czekał pełen pasażerów, ale my też się zmieściliśmy. Na stacji w Przytkowicach czekali już w ciemności stęsknieni rodzice.
Mam nadzieję, że uczniom, tak jak mnie, wycieczka się podobała i kiedyś jeszcze odwiedzą filharmonię!

kierownik wycieczki – Dorota Sarapata