Letnia Półkolonia

przez | 1 lipca, 2022

W dniach 27.06. – 01.07. 2022 r. odbyła się półkolonia letnia dla uczniów naszej szkoły sfinansowana przez Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr. hab. inż. Augustyna Ormantego. Uczestniczyło w niej 25 dzieci z klas I-III. Opiekę nad nimi pełniły Pani Magdalena Wilk oraz Pani Weronika Korzeniowska. Kierownikiem półkolonii była Pani Dyrektor Joanna Elżbieciak.

Niewątpliwie był to tydzień pełen atrakcji. W poniedziałek 27 czerwca udaliśmy się na wycieczkę do Hodowli Alpak „Happy Alpaca” w Lachowicach. Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje alpak, nakarmić je a nawet przytulić. Zobaczyli także pokaz przędzenia wełny oraz stworzyli rysunki przedstawiające te interesujące zwierzęta. Wizyta zakończyła się przy ognisku, gdzie każdy mógł upiec swoją kiełbaskę.

We wtorek 28 czerwca uczestnicy półkolonii brali udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Lato z eksperymentem”, odbywających się na terenie szkoły. Uczniowie zobaczyli jak z prostych składników, które są obecne w każdym domu, można wykonać niezwykłe doświadczenia. Grupa podzielona na zespoły wykonała m.in. wulkan, musującą kule czy tęczę na talerzu.

W środę odbyła się wycieczka do krakowskiego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, którą rozpoczęli od wejścia do kina sferycznego planetarium i obejrzeniem tam filmu pt. „Na skrzydłach marzeń”. Po seansie zwiedzali ekspozycję plenerową Ogrodu Doświadczeń. Uczniowie mieli okazje samodzielnie przetestować wybrane urządzenia związane z mechaniką, akustyką, magnetyzmem, optyką czy hydrostatyką. Poza tym uczestnicy półkolonii mogli przejechać się na torze saneczkowym oraz przejść labirynt.

W czwartek z kolei gościliśmy w szkole Panią Katarzynę Baran z Werandy Anieli, która (wraz z synem) przeprowadziła warsztaty plastyczne pt. „Bestie i potwory z Jeziora Mucharskiego”. Mali artyści wykonali rzeźby z kawałków drzew, które zostały wydobyte właśnie z tego jeziora. Ich kreatywność nie miała końca! Stworzyli: jelenia, węże, ryby, owoce, wędki czy proce.

W piątek 1 lipca uczestnicy półkolonii obejrzeli w Wadowickim Centrum Kultury amerykański film animowany pt. „Buzz Astral”, Następnie pojechali do Sanktuarium Pasyjno- Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedzając mogli ochłodzić się pysznymi lodami. W tym dniu nastąpiło podsumowanie tygodnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wykonane przez opiekunów.

Przez cały tydzień dzieci systematycznie i chętnie uczestniczyły w zajęciach. Jak same przyznały najbardziej podobało im się spotkanie z alpakami i wizyta w Ogrodzie Doświadczeń. Pożegnaliśmy się w bardzo dobrych humorach i z dźwiękiem pytań: kiedy następna półkolonia? Spłynęły do nas również liczne podziękowania od rodziców, co jest dla nas szczególnie ważne. Cieszymy się, iż mogliśmy urozmaicić dzieciom początek wakacji.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne półkolonie.

Magdalena Wilk, Weronika Korzeniowska – opiekunowie,

Joanna Elżbieciak- kierownik półkolonii.