Archipelag Skarbów

przez | 19 maja, 2022

W dniach 11-12 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktyki zintegrowanej  Archipelag Skarbów.

„Archipelag Skarbów to dynamiczny i żywy program uczący zdrowego i mądrego stylu życia. Pokazuje młodym ludziom ich ogromny pozytywny potencjał oraz pomaga w realizacji ich celów życiowych. Program cechuje unikalny charakter i duża skuteczność w profilaktyce zachowań ryzykownych młodzieży. Skuteczność programu została potwierdzona w badaniach.”

Celem programu jest ograniczenie korzystania z alkoholu i narkotyków przez młodzież, ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej w formie fizycznej i słownej,  wzmacnianie czynników chroniących w profilaktyce ( więź z rodzicami, nauczycielami, identyfikacja z własnym systemem wartości-religijnym lub świeckim),  wsparcie młodzieży i pomoc w odnalezieniu się w obecnej skomplikowanej sytuacji społecznej, oraz nauka umiejętności radzenia sobie w innych sytuacjach kryzysowych. W ramach programu zorganizowano również spotkania online dla nauczycieli wychowawców oraz rodziców uczniów klas 7-8 w celu wsparcia w pełnieniu funkcji wychowawczej i profilaktycznej w obecnej rzeczywistości.  Podczas dwudniowego spotkania gościliśmy w naszej szkole również uczniów i nauczycieli z Leńcz. W trakcie tych dwóch  dni  prowadzone były różne ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy  otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za aktywność i  zaangażowanie.

Spotkanie zostało przeprowadzone przez 3 osobową grupę trenerów z  Pracownii Profilaktyki Sapientia z Krzywaczki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej  Panu Augustynowi Ormantemu  oraz Kierownikowi Referatu Działalności Gospodarczej i Promocji Pani Agnieszce Studnickiej za życzliwość oraz sfinansowanie warsztatów dla uczniów naszej szkoły.