Zimowa półkolonia

przez | 24 stycznia, 2022

W dniach 17.01. – 21.01. 2022 r. w naszej szkole odbyła się półkolonia zimowa, sfinansowana przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska. Uczestniczyło w niej 20 dzieci z klas I-III. Opiekę nad nimi pełniły Pani Ewa Gasek oraz Pani Paulina Karelus. Kierownikiem półkolonii była Pani Dyrektor Joanna Elżbieciak.

Niewątpliwie był to tydzień pełen atrakcji. W poniedziałek 17 stycznia odbyła się wycieczka do Krakowa. Uczestnicy półkolonii od rana bawili się w największym Parku Trampolin w Małopolsce GOjump. W ogromnej, nowoczesnej i kolorowej hali przy ul. Sikorki 23 zabawom nie było końca. Po zakończonych harcach z uśmiechami na twarzy uczestnicy półkolonii wraz z panią dyrektor i opiekunkami udali się do najmniejszej na świecie Fabryki Cukierków. Uczniowie zobaczyli pokaz, podczas którego obejrzeli od początku do końca, jak tworzy się cukierki i lizaki. Poczuli aromat unoszący się podczas produkcji ,a na koniec mogli sami spróbować jeszcze ciepłego cukierka. Wzięli również udział w warsztatach karmelarskich i wykonali własnoręcznie lizaka. Każdy otrzymał Certyfikat Młodego Karmelarza. W drodze powrotnej do autokaru, podążając pieszo ul. Kanoniczną, na chwilę zatrzymaliśmy się przy Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. To tu (w Domu św. Stanisława), jako biskup, mieszkał nasz Patron -św. Jan Paweł II.

We wtorek 18 stycznia w godzinach popołudniowych grupa wybrała się w magiczną podróż do Krainy Świateł w Inwałdzie. Motywem przewodnim pokazu jest wędrówka przez wszystkie kontynenty. Tak więc zobaczyliśmy Bramę Tori  oraz figurę kota Maneki- neko, symbolizującego szczęście. Spotkaliśmy również słonia, żyrafę oraz króla zwierząt, czyli lwa. Na mapie naszej wędrówki nie mogło zabraknąć Polski, a w niej krakowskiego Lajkonika, góralskiej ciupagi czy słynnych poznańskich koziołków.  Kontynuując podróż, przeżyliśmy przygodę z kangurem, jaszczurką Agamą oraz papugą kakadu. Przenieśliśmy się również  do Ameryki Północnej, gdzie czekała na nas wioska indiańska. Wędrówkę zakończyliśmy w Arktyce, gdzie zobaczyliśmy m.in. niedźwiedzia polarnego oraz renifera.

W środę uczestnicy półkolonii obejrzeli w Wadowickim Centrum Kultury amerykański film pt. „Rodzina Addamsów 2”, a następnie pojechali do Sanktuarium Pasyjno- Maryjnego  w Kalwarii Zebrzydowskiej, by zobaczyć jedną z największych ruchomych szopek bożonarodzeniowych w Polsce oraz pomodlić się przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. W czwartek z kolei uczniowie rywalizowali w różnorodnych konkurencjach sportowych w sali gimnastycznej oraz brali udział w grach i zabawach ruchowych.

W piątek 21 stycznia gościliśmy w szkole Panią Katarzynę Baran z Werandy Anieli, która w tym szczególnym dniu -Dniu Babci- przeprowadziła warsztaty plastyczne pt. „Prezent dla Dziadków”. Mali artyści wykonali drewniane zakładki i szyldziki ozdobione własnoręcznie papierem ryżowym. Oczywiście w tym dniu nastąpiło podsumowanie tygodnia. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wykonane przez opiekunów.

Przez cały tydzień dzieci systematycznie i chętnie uczestniczyły w zajęciach. Jak same przyznały -najbardziej podobał się im pobyt w Parku Trampolin , Fabryce Cukierków oraz warsztaty plastyczne. Pożegnaliśmy się w bardzo dobrych humorach i z dźwiękiem pytań: kiedy następna półkolonia? Spłynęły do nas również liczne podziękowania od rodziców, co jest dla nas szczególnie ważne.

Cieszymy się, iż w tym trudnym czasie mogliśmy urozmaicić dzieciom zimowy wypoczynek. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne półkolonie.

Ewa Gasek, Paulina Karelus – opiekunowie, Joanna Elżbieciak- kierownik półkolonii.