Ważne daty, związane z Patronem szkoły

przez | 10 maja, 2021

1 maja – 10 rocznica beatyfikacji Jana Pawła II

Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku na placu św. Piotra (plac znajdujący się przed bazyliką św. Piotra w Watykanie). Przybyło na nią 1,5 miliona ludzi,

a wśród nich najważniejsi przedstawiciele wielu państw z całego świata. Relikwiarz, zawierający krew błogosławionego Jana Pawła II wniosła uzdrowiona przez Ojca Świętego  (z zaawansowanej choroby Parkinsona) siostra zakonna Marie Simon- Pierre.

13 maja – 40 rocznica zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II

13 maja 1981 roku Jan Paweł II w papamobile jechał wśród wiwatujących tłumów na placu św. Piotra w Watykanie. Padł strzał. Papież osunął się na siedzącego za nim księdza Stanisława Dziwisza. Kula przeszła przez ciało Jana Pawła II, ale nie dotknęła żadnych ważnych dla życia narządów. Ojciec święty stracił jednak tyle krwi, że musiał przejść operację, która trwała 5 godzin

i 20 minut. Konieczne było wycięcie 55 centymetrów jelit i szereg skomplikowanych zabiegów. Lekarze, którzy opiekowali się papieżem, przyznawali, że śmierć była o włos.

Papież wierzył, że ocalenie zawdzięcza Matce Boskiej Fatimskiej, której słynne objawienia rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. ( kulę, która go przeszyła, polecił umieścić jako wotum

w koronie figury Matki Boskiej w Fatimie).

Trzy dni po zamachu Jan Paweł II odmówił przez radio modlitwę Anioł Pański. Powiedział wtedy: ,,Modlę się za brata, który mnie zranił, a któremu szczerze przebaczyłem”. Zamachowcem był Turek Ali Agca. Do tej pory nie wyjaśniono jednak,  kto zlecił zamach. Jan Paweł II dwa lata   później odwiedził Ali Agcę w więzieniu.

Miejsce na placu św. Piotra, w którym papieża dosięgła kula z pistoletu Turka, zaznaczono tablicą

z białego marmuru. Umieszczono na niej herb Jana Pawła II i datę zamachu zapisaną cyframi rzymskimi.

18 maja- 101 rocznica urodzin Karola Wojtyły

18 maja 1920 roku w Wadowicach, w domu należącym do żydowskiego kupca Chaima Bałamutha, urodziło się trzecie dziecko państwa Karola i Emilii Wojtyłów. Miesiąc później zostało wpisane do księgi chrztów pod numerem 671 jako Karol Józef. W tej samej rubryce odnotowano potem Jego Pierwszą Komunię Świętą, bierzmowanie, święcenia kapłańskie, godność biskupią i kardynalską. Ledwie starczyło miejsca na ostatni wpis:,, Wybrany papieżem(…) przybrał imię Jan Paweł II”

Rodzice papieża Karol Wojtyła i Emilia Kaczorowska pobrali się w Krakowie w 1904 roku. Pierwszy syn Edmund urodził się w 1906 roku, a zmarła w niemowlęctwie córka Olga, najprawdopodobniej w 1914 r. (nie zachowały się akty urodzenia dwojga pierwszych dzieci). Karol był młodszy od swojego brata o 14 lat. W chwili narodzin drugiego syna matka liczyła 36 lat, ojciec- 41.

W domu blisko kościoła,  rodzina Wojtyłów zajmowała  skromne dwupokojowe mieszkanie. Przy drzwiach wejściowych znajdowało się naczynie z wodą święconą, w saloniku stał ołtarzyk, przed którym modliła się cała rodzina.

Sąsiedzi zapamiętali, że Emilia Wojtyła  nieraz powtarzała: ,,Zobaczycie, Loluś będzie kiedyś wielkim człowiekiem”. Podobno jej cichym życzeniem było, by jeden z synów został lekarzem,

a drugi księdzem.

Mama zmarła 13 kwietnia 1929 roku, nie doczekała niestety Pierwszej Komunii syna Karola. Edmund, 26 letni brat Karola, doktor – zmarł w grudniu 1932 roku, zaledwie trzy i pół roku po śmierci matki. 18 lutego 1941 roku zmarł Karol Wojtyła senior.

Jan Paweł II, przywołując wspomnienia trudnych dni powie: ,,Z tym też  okresem łączy się zasadnicza decyzja w sprawie mojego powołania. Stało się dla mnie jasne, że Chrystus powołuje mnie do kapłaństwa. Nie było dla mnie jasne w chwili zdawania matury- stało się jasne stopniowo w okresie pomiędzy śmiercią mojego Ojca (luty 1941) a jesienią 1942 roku”

Karol Wojtyła w dniu 1 listopada 1946 roku przyjmuje święcenia kapłańskie, w roku 1958 otrzymuje sakrę biskupią, a w roku 1967 otrzymuje godność kardynalską.

16 października 1978 roku kolegium kardynalskie wybiera Karola Wojtyłę na papieża. Nowy papież przyjmuje imię Jan Paweł II.

Ojciec Święty Jan Paweł II umiera 2 kwietnia 2005 roku.

Życzenie  p. Emilii spełniło się- Karol Wojtyła został wielkim człowiekiem. Został człowiekiem świętym, Jego kanonizację ogłoszono 27 kwietnia 2014 roku

Literatura:

Skowrońska, ks. R. Nęcek Chłopiec z Wadowic. Biografia Świętego Jana Pawła II dla dzieci, Zielona Sowa, Warszawa 2014

Knaflewska Jan Paweł II. Życie i dzieło Papieża Polaka. Z Wadowic do świętości, Publicat S. A., Poznań 2006