Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym po złożeniu wniosku do Gminy Kalwaria Zebrzydowska- Organu prowadzącego szkołę, otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz wkładu własnego Gminy Kalwaria Zebrzydowska, na realizację zadania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 Priorytet 3., w roku szkolnym 2024/2025.

NPRC 2.0. Jest kolejną edycją wieloletniego programu nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Za Priorytet 3., czyli zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne. W ramach Priorytetu 3., szkoły mogły się starać o dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych i wyposażenie bibliotek.

Nasza szkoła otrzymała dotację 4 000zł. Należy zaznaczyć, że 3 200 zł, czyli 80%wartości zadania, pochodzi ze środków dotacji celowej budżetu państwa. Organ prowadzący naszą szkołę czyli Gmina Kalwaria Zebrzydowska, w ramach realizacji celów NPRC 2.0. przeznaczyła 800 zł- 20% wartości zadania- jako wkład własny.

Otrzymane wsparcie finansowe przeznaczono na:

zakup książek -2 000 zł

zakup elementów wyposażenia biblioteki – regał- ekspozytor na książki- 1 000zł

realizację działań promujących czytelnictwo- 1 000zł


Lista książek zakupionych do biblioteki szkolnej

ZAKUP ELEMENTÓW WYPOSAŻENIA BIBLIOTEKI:

Regał- ekspozytor na książki


REALIZACJA DZIAŁAŃ PROMUJĄCYCH CZYTELNICTWO

,,Czytamy Muminki”- projekt edukacyjny, klasy 1-3

Uczniowie klas 1-3, po zapoznaniu się z  twórczością Tove Jansson, z książeczkami zgromadzonymi w szkolnej bibliotece, chętnie wypożyczali różne opowiadania o Muminkach. W okresie przedświątecznym zaplanowano wykonanie domku oraz zapoznanie  dzieci z ,,Choinką”- jednym ze zbioru ,,Opowiadań z Doliny Muminków”.

W dniach 16-19 grudnia uczniowie klas 1-3, z pomocą starszych koleżanek, wykonali domek dla Muminków. Powstał wielki, świątecznie przystrojony domek. Wielkość domku, piękne serca pokazują, jak Muminki są ważne dla naszych czytelników.

19 grudnia dzieci wysłuchały opowiadania pt. ,,Choinka”. Były bardzo zdziwione, że Muminki, wybudzone  z głębokiego snu,  nie wiedzą czym jest wigilia, czym lub kim jest choinka”?

Dzieci poznały opowiadania Tove Jansson i polubiły małych bohaterów i ich historie.


,,Kącik dla najmłodszych”- projekt edukacyjny, klasy 1-3, oddziały przedszkolne

W ,,Kąciku dla najmłodszych” gromadzone są książki pochodzące z akcji ,,Książka- mój dar”(część pozycji podarowanych przez rodziców, uczniów, nauczycieli). Mogą  z niego korzystać klasy 1-3 oraz  dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Biblioteka szkolna zaprosiła  rodziców wraz ze swoimi dziećmi do wypożyczania książek z ,,Kącika dla najmłodszych”.

Rozwijanie kultury czytelniczej, wspólne czytanie i wypożyczanie książek, uczenie szacunku i poszanowania książek od najmłodszych lat- jest bardzo ważne.

Uczniowie, rodzice i dzieci z oddziałów przedszkolnych chętnie wypożyczają książki zgromadzone w ,, Kąciku dla najmłodszych”. Niskie regały pozwalają na pełną dostępność do ulubionej książki, którą mali czytelnicy wybierają dla siebie. Dzieci są zainteresowane, często opowiadają o tym, co przeczytali im rodzice lub o tym, co przeczytały same. Czytają lub słuchają różnych ciekawych opowieści w domu i w szkole podczas zajęć.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada uczniowie klas I-III obchodzili w czytelni szkolnej święto misia. Podczas przerw, w towarzystwie małych, wielkich pluszaków oraz książek o misiach- poznali historię maskotki, wykonali prace plastyczne, otrzymali pamiątkowe opaski na głowę, naklejki i słodycze. Wszyscy bawili się doskonale. ,,Misiowe” dekoracje oraz wystawka prac dzieci pozostały w bibliotece do końca tygodnia.

Dziękuję uczniom, którzy w tym dniu świętowali w bibliotece. Byli to:

z klasy I: Oskar Smagło, Karol Wójcik, Antosia Przebinda, Dawid Bucki

z klasy II: Lena Wójcik, Paulinka Bucka

z klasy III: Bartek Stawowy, Natalia Orkisz, Blanka Studnicka, Carmen Musiał, Lena Surma, Oliwier Studnicki, Fabian Faber, Ola Pyrek.


PODSUMOWANIE AKCJI „ULUBIONA POSTAĆ Z BAJKI

Kategoria: klasy I-III

I miejsce: Liliana Wójtowicz, Julia Moskała, Natalia Orkisz

II miejsce: Blanka Studnicka, Carmen Musiał, Wiktoria Jończy, Karol Zdziebko, Aleksandra Pyrek, Oliwier Studnicki, Filip Pindel, Gabriela Stasica

III miejsce: Antonina Przebinda, Roksana Babicz, Zuzanna Faber, Fabian Faber, Lena Surma, Oskar Pomietło, Karol Wójcik

Kategoria: klasy IV-VIII

I miejsce: Alicja Kijowska, Adrian Luzarowski

II miejsce: Nikola Kowalczyk, Aleksandra Wysogląd

III miejsce: Alicja Wysogląd, Ewa Zdziebko

Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom Konkursu!

Zapraszam do biblioteki w środę 4 grudnia 2024roku podczas przerwy o godzinie 9:40.

Większa część nagród została ufundowana przez Radę Rodziców- serdecznie dziękuję.

Bibliotekarz


KLUB SUPERMOCY- PODSUMOWANIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

W październiku 2024  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II realizowali pierwsze zadanie Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych,, Biblioteka- dobre miejsce dla człowieka” pt. ,,Klub Supermocy”.

11 uczniów: Aleksandra W.- klasa 8, Nikola K.,  Alicja K., Alicja W.- klasa 4,  Lena S., Natalia O., Blanka S., Carmen M.- klasa 3, Paulina B., Julia M.- klasa 2 oraz Oskar S. z klasy 1- odebrało karty Klubu Supermocy i realizowało zadania. Każdy z nich przeczytał po 4 książki, również te zakupione z NPRCz, realizował wyzwania, zdobywał supermoce, by zostać książkowym superbohaterem.


Zakładka dla biblioteki – projekt edukacyjny

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca  Bibliotek Szkolnych uczniowie klas 1-8 wykonali ilustracje, związane z książkami, biblioteką i przekazali do bibliotekarza. Z pięknych obrazków powstała wielka zakładka do książki, która zdobi regał w bibliotece.

Dziękuję uczniom i wychowawcom za  wspaniały prezent!


Warsztaty literackie

5 listopada odbyły się warsztaty dla dzieci z bajkopisarzem ,,Panem Poetą”.

Spotkanie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Pan Poeta, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, to autor ze  Złotej Listy Fundacji ABC ,,Cała Polska Czyta Dzieciom”. ,,Ptasia Seria”, która składa się z 6 książeczek, to bajki edukacyjne z morałem. Poruszają one takie tematy jak: egoizm, zdenerwowanie, smutek, przyjaźń, samoakceptacja i wiele innych.

Pan Poeta, a właściwie Jego bohaterowie ( Kura, Paw…) ,,sami” czytali swoje bajki. Autor rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, a one chętnie włączały się do dyskusji.

Warsztaty z Panem Poetą angażowały, bawiły i zachęcały do czytania. Dzieci się nie nudziły, nie zabrakło czytania, wspaniałej zabawy, odrobiny ruchu i pracy twórczej. Było to spotkanie

z literaturą na wesoło. Wszystkim bardzo się podobało!


Z okazji Święta Patrona Szkoły w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę,, Pamiątki Pontyfikatu”


Wystawka prac plastycznych uczniów klas I-III, narysowanych w Dniu Głośnego Czytania.


Czytamy Muminki (oddziały 0a i 0b)

Włączamy się w akcję #Czytamy Muminki. Wielu uczniów z klas I-II chętnie wypożycza książki o Muminkach ze szkolnej biblioteki. W Dniu Głośnego Czytania (u nas obchodzonym 30 września) przedszkolaki z oddziałów A i B poznały historię naszych małych bohaterów. Książeczki czytały uczennice klas starszych, działających w Szkolnym Kole Wolontariatu „Warto Pomagać”. Najmłodsze dzieci malowały farbami, a dzieci z zerówki samodzielnie wykonały prace plastyczne. Wszystkim bardzo się podobało. Do Muminków powrócimy.


Dzień Głośnego Czytania – czytamy książki zakupione w ramach NPRC (klasy I-VIII) – projekt edukacyjny

Pani Dyrektor, Bibliotekarz,Wolontariat, zaprasza uczniów klas I-III do wysłuchania  pięknej opowieści o sile wyobraźni i magii czytania- książki pt.,,Najwyższa na świecie wieża z książek”. Hiszpańska autorka i ilustratorka książek dla dzieci- Rocio Bonilla – przedstawia nam historię chłopca Jerzyka i ukazuje nam, że dzięki książkom trafiamy do miejsc, których nie znamy…

Czytelnia – 30 IX 2024, podczas przerwy o godzinie 10:40


Wystawka książek zakupionych do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


Narodowe Czytanie

Nasza szkoła, kolejny już raz, wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Tym razem uczniowie ze starszych klas mieli okazję przysłuchać się fragmentowi „Kordiana” Juliusza Słowackiego – dokładniej bajce „O Janku, co psom szył buty”.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.


Paszport czytelniczy- powrót z wakacji – projekt edukacyjny

W projekcie  ,,Paszport czytelniczy” wzięli udział następujący uczniowie:

Klasa I – Karol Wójcik (18 książek)

Klasa II – Lena Wojcik (24 książki)

Klasa III – Natalia Orkisz (6 książek)

Klasa IV – Alicja Kijowska (13 książek), Alicja Wysogląd (13 książek)

Klasa VI – Kamila Mecha (34 książki), Kacper Wójcik (30 książek)

Klasa VII – Nikola Dziedzic (4 książki), Oliwia Maciasz (8 książek), Ewa Zdziebko (6 książek)

Klasa VIII – Aleksandra Guzdek (9 książek), Karolina Mularczyk (9 książek), Aleksandra Wysogląd (11 książek)

Uczniowie przeczytali razem 185 książek, które zostały zapisane na kartach czytelniczych. Dziękuję za udział w akcji czytelniczej i gratuluję!Zapraszam po odbiór małych upominków w poniedziałek (22 września 2024 roku), podczas apelu.