Innowacja w przedszkolu – doświadczenia z wodą

przez | 26 stycznia, 2024

Kolejne zajęcia z innowacji w oddziale przedszkolnym 0b to zagadnienia związane z wodą. Tematy jakie poruszaliśmy omawiając żywioł wody to: “Nierozpuszczalne i znikające z wodzie” i “Szklanka orkiestra”.

Nierozpuszczalne i znikające w wodzie – sprawdzaliśmy czy sól, kawa, cukier, miód i ryż rozpuszczają się w wodzie. Podsumowując: kawa i ryż nie rozpuszczają się w wodzie, natomiast sól, cukier, miód rozpuszczają się w wodzie, pozornie znikają. Woda, do której dodaliśmy sól jest słona, woda z cukrem i miodem słodka. Rozpuszczalność zależy od temperatury oraz rodzaju substancji.

Szklanka orkiestra – napełniliśmy pięć szklanek różnymi ilościami wody. Trzymając plastikową pałeczkę w ręku i uderzając o brzegi szklanek nasłuchiwaliśmy jakie dźwięki się wydobywają.
Nasze szklanki w zależności od ilości wody wydają różne dźwięki. Dzieci szybko zauważyli, że szklanka napełniona po brzegi wodą wydaje niski dźwięk, a ta z małą ilością wody wysoki.