Innowacja w przedszkolu

przez | 6 listopada, 2023

Od października br. w oddziale przedszkolnym 0b jest prowadzona innowacja pedagogiczno-metodyczna
pod tytułem “Eksperymenty małe i duże”. Zajęcia innowacyjne odbywają się 2 razy w miesiącu. Zaplanowane działania pedagogiczne mają na celu rozbudzenie zainteresowań fizycznymi i przyrodniczymi zjawiskami, lepsze ich zrozumienie oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji, wyciągania trafnych wniosków z przeprowadzonych doświadczeń, eksperymentów i zjawisk przyrodniczych.

W ramach zajęć innowacyjnych dzieci wykorzystując balon, mąkę, ryż, ziarna kukurydzy, cukier wykonali gniotki. Są to sensoryczne zabawki do ściskania, miętoszenia, rozciągania. Przyjemne w dotyku, ćwiczące palce i siłę nacisku.  Pomagają w odstresowaniu się i poprawiają humor.  Niektóre rozśmieszają, inne są całkiem zwyczajne. Mogą być albo bardzo minimalistyczne, albo bardzo ozdobne. Wszystko zależy od wyobraźni tworzącego. Jedno jest pewne: każdy jest wyjątkowy. Pod koniec zajęć, dzieci opisywały swojego gumowego ludka i nazywały go. Nowa zabawka sprawiła dzieciom wiele radości i będzie wsparciem przy rozładowaniu negatywnych emocji.

Wulkany – Przedszkolaki poznały przepis na domowy wulkan – wysokie naczynie słoik lub butelka wstawiamy do miski dla bezpieczeństwa, nalewamy wodę dodajemy ocet do naczynia i wsypujemy sodę oczyszczoną.
Sprawdzaliśmy też co się stanie, gdy do szklanki z olejem dodamy trochę zabarwionej barwnikiem spożywczym wody i tabletkę musującą.
Zaobserwowaliśmy, że woda ma większą gęstość niż oliwa, dlatego opada na dno, oliwa zawsze wypłynie na powierzchnię.