Podsumowanie XII edycji konkursu „ Odblaskowa Szkoła” – 2022

przez | 14 lutego, 2023

Początkiem roku szkolnego 2022/23  nasza szkoła  przystąpiła do  XII edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego  przez: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. We wrześniu oraz w październiku przeprowadzono szereg akcji, mających na celu promowanie bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz zachęcanie do noszenia  elementów odblaskowych.

Nasze działania:

W październiku w naszej szkole został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny pt. „ Bądź widoczny- noś odblaski”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych .

6 października w ramach konkursu Odblaskowa Szkoła nasi uczniowie spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

W niedzielę 23 października po  każdej mszy świętej,  przy Kościele Parafialnym w Stanisławiu Dolnym uczennice z SKW rozdawały osobom starszym odblaski oraz ulotki informacyjne z cennymi radami.

„Czas na zmiany w szkolnej modzie! Bądź widoczny dziś na drodze”

Pod takim hasłem, 25 października  uczniowie klasy IV zaprezentowali wyjątkowy pokaz mody odblaskowej.

W dniach 26,27 października w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs wiedzy o ruchu drogowym.  Konkurs podzielony został na dwie kategorie wiekowe – klasy I-III oraz IV- VIII. Wśród biorących udział wyłoniono zwycięzców.

28 października wszyscy uczniowie z naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych  wraz z dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły wyruszyli na ” Odblaskowy Spacer” po najbliższej okolicy Stanisławia Dolnego.

Ponadto nauczyciele oraz uczniowie szkoły angażowali się w wiele innych działań, które miały na celu zwiększenie  świadomości na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych. Sporządzano gazetki ścienne przypominające o bezpiecznym poruszaniu się po zmroku i nie tylko. Uczniowie klasy VIII b nagrali krótki film pt „ Odblaskowy Anioł Stróż”, natomiast uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią nagrali  „ Odblaskową piosenkę „ , którą sami skomponowali. Panie z oddziałów przedszkolnych organizowały „bezpieczne  spacery” podczas których dzieci  ubrane w odblaskowe kamizelki uczyły się zasad prawidłowego poruszania się  po drogach i chodnikach.  Wolontariusze SKW Warto pomagać organizowali dla przedszkolaków spotkania w czasie, których  opowiadali  dzieciom o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Wszystkie działania podjęte w naszej szkole w ramach konkursu przyczyniły się do zwiększenia świadomości i wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno wśród mieszkańców wsi jak i całej społeczności szkolnej.

Ostatecznie nasza szkoła zajęła w konkursie 29 miejsce 😊

Wszystkie akcje można zobaczyć na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce ODBLASKOWA SZKOŁA