Spotkanie integracyjne

przez | 20 listopada, 2022

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym oraz Niepubliczny Specjalistyczny Punkt Przedszkolny ,,Teraz My” w Wieliczce, a także Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Krakowie i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce wspólnymi siłami realizują innowacje pedagogiczną pt. ,,Z komunikacją alternatywną i wspomagającą na Ty.” Autorkami tej innowacji są mgr Elżbieta Hanek oraz mgr Magdalena Latoń. Na przestrzeni wielu lat pracy z dziećmi niepełnosprawnymi dostrzeżono, że niestety wśród społeczeństwa w naszym kraju istnieje wiele osób niemówiących lub mówiących w ograniczony sposób, które mają możliwość porozumiewania się w wąskiej grupie – najczęściej rodzinnej, terapeutycznej lub przedszkolnej. Dlatego wychodząc naprzeciw temu uczniowie klasy V podczas godzin wychowawczych zapoznają się z różnorodnymi drogami komunikacji alternatywnej i wspomagającej – głównie gestami Makaton oraz symbolami PCS. Natomiast uczniowie grupy przedszkolnej będą mieć okazję znaleźć grono odbiorców spoza najbliższego otoczenia. Zarazem staną się również nadawcami własnych życzeń oraz myśli pod postacią różnych form przekazu informacji. Dlatego też 16.11.2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Stanisławiu Dolnym odbyło się spotkanie integracyjne przeznaczone dla uczniów klasy V oraz dzieci uczęszczających do Niepublicznego Specjalistycznego Punktu Przedszkolnego ,,Teraz My” w Wieliczce.

Spotkanie to miało na celu poznanie się wzajemnie obu grup uczniów, zintegrowanie ich oraz w przypadku uczniów klasy V wdrożenie do użycia najbardziej podstawowych gestów Makaton: dzień, dobry, dziękuję, do widzenia. Natomiast dzieci z grupy przedszkolnej w praktyce zostały odbiorcami najprostszych komunikatów realizowanych za pomocą komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W ciągu najbliższego roku szkolnego dzieci będą tworzyć różnego typu formy przekazu informacji oraz własnych myśli oraz będą mogły zobaczyć również, jak uczą się dzieci starsze w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Planowane są również warsztaty oraz wysłuchanie opowieści przy użyciu komunikacji alternatywnej i wspomagającej, a także zajęcia w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Innowacja zostanie zakończona w czerwcu 2023r. za pomocą ewaluacji podsumowującej.

Wszystkim uczestnikom życzymy dobrej zabawy i przyjemnego wykorzystywania treści innowacji w praktyce!