We wtorek 29 kwietnia nasza szkoła uczciła 1000-lecie Polskiej Korony. Z tej okazji zaprosiliśmy króla Bolesława Chrobrego i jego dwór oraz cesarza Ottona ( w tej roli wystąpili uczniowie klasy 7 ). Zebrani widzowie mogli być świadkami tego doniosłego wydarzenia. Gdy dwór królewski zasiadł za stołem, rozpoczęła się biesiada. Prezentację dawnego jadła przygotowała klasa 8, a pokaz mody księżniczek i królewiczów zaprezentowała klasa 4. Piękne piosenki o królach i królewnach zaśpiewały 1 i 2 klasa. Nie zabrakło także wspaniałego dworskiego tańca w wykonaniu klasy 3 oraz pokazu fechtunku klasy 6 i turnieju rycerskiego klasy 5. Z okazji koronacji , wysłannicy królewscy obdarowali poddanych talarami, które okazały się bardzo smaczne 🙂
Taka okazja nadarza się raz na 1000 lat!
Powiatowy etap turnieju “Z Podwórka na Stadion” w Wadowicach – wielki sukces naszych uczniów!
W czwartek, 25 kwietnia, na sztucznym boisku w Wadowicach odbył się powiatowy etap ogólnopolskiego turnieju “Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Nasza drużyna zaprezentowała się z doskonałej strony, pokazując wolę walki, umiejętności techniczne i świetne zgranie zespołowe.
W trakcie rozgrywek nasi uczniowie spisali się znakomicie – zanotowali kilka zwycięstw, jeden remis i tylko jedną porażkę, co dało nam świetne 2. miejsce w klasyfikacji końcowej.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom zaangażowania, sportowej postawy i ducha walki! Dziękujemy również wszystkim, którzy wspierali naszą drużynę. To była wspaniała przygoda i wielki krok w sportowym rozwoju naszych uczniów.
Konkurs plastyczny: „Mój mały świat – moja rodzina.”
Wojewoda Małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych z województwa małopolskiego do udziału w Konkursie plastycznym: „Mój mały świat – moja rodzina.”
Konkurs ma na celu świętowanie dnia rodziny, pokazanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez upowszechnianie dziecięcej twórczości, propagowanie właściwych wzorców, zachowań, pokazanie aktywności i tradycji rodzinnych oraz pokazanie jak wspólnie w gronie rodziny spędzamy czas.
🌍 Dzień Ziemi w naszej szkole – edukacja i działanie dla planety! 🌱
W ramach obchodów Dnia Ziemi nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania na rzecz ochrony środowiska. Odpowiadając na zaproszenie Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Sprzątaliśmy m.in. tereny wokół szkoły, cmentarza, lokalnych sklepów, boiska czy remizy. Zaangażowanie i chęć niesienia pomocy przyrodzie były widoczne na każdym kroku – wspólnie zadbaliśmy o czystość najbliższego otoczenia, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności za naszą planetę.
To jednak nie wszystko! Klasa IV wzięła udział w warsztatach ekologicznych, które w praktyczny sposób przybliżyły uczniom zagadnienia związane z ochroną środowiska. W trakcie zajęć:
🔹 Wykonywaliśmy proste filtry do wody, ucząc się, jak działa proces oczyszczania i jak ważna jest dostępność czystej wody.
🔹 Przeprowadzaliśmy eksperymenty ilustrujące powstawanie kwaśnych deszczy oraz omawialiśmy ich negatywny wpływ na środowisko naturalne, roślinność i zdrowie ludzi.
🔹 Zastanawialiśmy się również, czy papierowy kubek nadaje się do recyklingu – dzięki wspólnej dyskusji uczniowie dowiedzieli się, że nie wszystko, co wygląda na ekologiczne, faktycznie takie jest.
Obchody Dnia Ziemi były dla nas nie tylko okazją do wspólnego działania, ale również ważną lekcją świadomości ekologicznej. Wierzymy, że takie inicjatywy kształtują postawy proekologiczne i inspirują do codziennego dbania o naszą planetę – nie tylko od święta!
🌱 Dbajmy o Ziemię każdego dnia – to nasz wspólny dom! 🌍
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – konkurs w bibliotece
W środę 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę ( portrety patronów roku 2025, prace uczniów, informacje o obchodach święta). Przeprowadzono także konkurs ,,ABC wiedzy o książce i bibliotece”, w którym wzięli udział uczniowie z klas IV i VI.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Nikola Kowalczyk
II miejsce – Bartosz Brózda
III miejsce (,,ex aequo”) – Alicja Kijowska, Alicja Wysogląd, Zofia Kosek, Ksawery Filek
oraz (różnicą 1-2 pkt):
Kacper Wójcik, Aleksander Moskała, Jan Kowalczyk, Nikodem Faber
Konkurs był trudny- dotyczył ogólnej wiedzy o książce, bibliotece.
Dzięki uczestnictwu w konkursie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę (wcześniej informacje o budowie książki na wystawce w bibliotece, możliwość obejrzenia i przeczytania literatury dotyczącej tematu). Dziękuję reprezentantom klas IV i VI biorącym udział w konkursie-wszyscy zasługują na uwagę pozytywną oraz punkty w rywalizacji klasowej. W poniedziałek rozdanie nagród i symbolicznych upominków.
Bibliotekarz
Możecie sprawdzić swoją wiedzę, jedno z 30 zadań konkursowych-
UKD to:
- Uniwersalny Katalog Druków
- Unia Krajowa Dokumentalistów
- Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna
Ktoś wie?
Zapraszam za rok!